Achievements

Faculty Awards and Honors

Test of Time Awards for Research

Teaching and Mentoring Awards

Faculty Professional Service



 

Faculty Awards and Honors

 

National Academy of Engineering

Aho (1999), Bellovin (2001), Hirschberg (2017), Nayar (2008), Papadimitriou (2002), Traub (1985), Vapnik (2006), Yannakakis (2011)

National Academy of Sciences

Papadimitriou (2009), Yannakakis (2018)

American Academy of Arts and Sciences

Aho (2003), Hirschberg (2018), McKeown (2019), Nayar (2011), Papadimitriou (2001), Wing (2010), Yannakakis (2020)

American Philosophical Society

Hirschberg (2014)

National Academy of Inventors

Nayar (2014)

Royal Society of Canada Fellows

Aho (2013)

ACM Awards

ACM Distinguished Service Award: Wing (2014)
ACM-EATCS Gödel Prize: Papadimitriou (2012), Roughgarden (2012)
ACM-Infosys Foundation Award for the Computing Sciences: Blei (2013)
ACM Grace Murray Hopper Award: Roughgarden (2009)
ACM Paris Kanellakis Theory and Practice Award: Vapnik (2009)
ACM SIGCHI Lifetime Research Award: Feiner (2018)
ACM UIST Lasting Impact Award: Feiner (2010)
ACM/ACT Distinguished Service Award: Wright 2019

Anita Borg Women of Vision Award

McKeown (2010)

Charles Stark Draper Prize for Engineering (NAE)

Stroustrup (2018)

Computing Research Associates (CRA) Awards

CRA Distinguished Service Award: Traub (1992), Wing (2011)

Faraday Medal (IET)

Stroustrup (2017)

Harvey Prize

IEEE Awards

IEEE Centennial Medal: Unger (1984)
IEEE Computer Society Charles Babbage Award: Papadimitriou (2004)
IEEE Computer Society Helmholtz Award: Belhumeur and Nayar (2019)
IEEE Computer Society W. Wallace McDowell Award: Yung (2018)
IEEE James L. Flanagan Speech and Audio Processing Award: Hirschberg (2011)
IEEE Internet Award: Schulzrinne (2016)
IEEE Millenium Medal: Unger (2000)
IEEE Emanuel R. Piore Medal: Traub (1991)
IEEE William Terry Lifetime Distinguished Service Award: Schulzrinne (2010, 2011)
IEEE Kiyo Tomiyasu Award: Chang (2009)
IEEE John von Neumann Medal: Aho (2003), Papadimitriou (2016), Vapnik (2017)

Knuth Prize (ACM/IEEE)

 Papadimitriou (2002), Yannakakis (2005)

Kolmogorov Medal

Vapnik (2018)

NEC C&C Foundation Award

Aho (2017)

John Scott Award

Stroustrup (2018)

AAAI Fellows

Hirschberg (1994), McKeown (1994), Waltz (1990)

American Association for the Advancement of Science (AAAS) Fellows

Aho (1986), Chang (2010), Traub (1971), Unger (1989), Wing (2007)

American Mathematical Society Fellows

Traub (2012)

Association of Computational Linguistics (ACL) Fellows

Collins (2011), Hirschberg (2011), McKeown (2011)

ACM Fellows

Aho (1996), Blei (2015), Chang (2017), Coffman (1994, Lifetime Member), Feiner (2018), Hirschberg (2015), McKeown (2003), Misra (2018), Nieh (2019), Papadimitriou (2002), Schulzrinne (2014), Stein (2012), Stolfo (2019), Traub (1994, Lifetime Member), Waltz (1999), Yannakakis (1998), Yung (2013), Wing (1998)

European Association for Theoretical Computer Science (EATCS) Fellows

Yung (2017)

Fields Research Fellows

Grinspun (2018)

Guggenheim Fellowship

Blei (2017), Roughgarden (2017), Unger (1967)

IEEE Fellows

Aho (1988), Carloni (2017), Chang (2004), Coffman (1984), Feiner (2018), Hirschberg (2017), Keromytis (2018), Misra (2016), Nieh (2019), Nowick (2009), Rubenstein (2019), Schulzrinne (2006), Stolfo (2018), Unger (1976), Yung (2015), Wing (2003)

Institute of Mathematical Statistics Fellows

Blei (2017)

International Association for Cryptologic Research (IACR) Fellows

Yung (2014)

International Speech Communication Association (ISCA) Fellows

Hirschberg (2008)

Internet Hall of Fame

National Cyber Security Hall of Fame

Bellovin (2014)

Packard Foundation Fellowships

Nayar (1992), D. Pe’er (2009), Ross (1993)

Simons Investigators

Blei (2019)

SIAM Fellows

Traub (2009)

Alfred P. Sloan Foundation Fellowships

Blei (2010), Carloni (2008), Chen (2012), Ciocarlie (2016), Collins (2004), Geambasu (2016), Grinspun (2010), Gross (1973, Mathematics), Hsu (2016), Nowick (1995), Ross (1994), Roughgarden (2006), Servedio (2005), Sethumadhavan (2013), Stein (1999), Yang (2012)

AAAI Distinguished Service Award

Waltz (2011)

ACM SIGMETRICS Rising Star Award

Chaintreau (2013)

AI’s 10 To Watch

Hsu (2016)

Air Force Office of Scientific Research (AFOSR): Young Investigator Award

Yang (2012)

Borg Early Career Award (CRA-W)

Kim (2016)

Burroughs Wellcome Career Award

Y. Erlich (2013), D. Pe’er (2007)

DARPA: Young Faculty Award

Erlich (2017)

Department of Energy: Early Career Principal Investigator Awards

Misra (2002), Nieh (2003)

European Assocation for Theoretical Computer Science (EATCS) Presburger Award

Chen (2015)

IBM Faculty Awards: FA (faculty development, partnership), SUR (equipment)

Chang (1995, 1999), Feiner (2003), Hirschberg (2005), Jebara (2013), Kaiser (1988, 1992, 1998), Malkin (2004), McKeown (1985-86, 2005), Misra (2002, 2007), Nieh (2000, SUR; 2004, SUR+FA; 2006, 2008, 2011, 2012), Ray (2019), Rubenstein (2004), Schulzrinne (1997), Stolfo (1983)

IEEE CEDA Early Career Award

Carloni (2012)

IEEE VGTC (Visualization and Graphics Technical Committee) Virtual Reality Career Award

Feiner (2014)

International Speech Communication Association (ISCA) Awards

Medal for Scientific Achievement: Hirschberg (2011)

National Science Foundation: Young Investigator Awards

CAREER: Bareinboim (2018), Bishop (2016), Blei (2008), Carloni (2006), Chaintreau (2013), Chang (1995), Chen (2012), Collins (2004), Edwards (2002), Geambasu (2014), Gravano (1998), Grinspun (2007), Jana (2019), Jebara (2004), Kim (2013), Malkin (2004), Misra (2003), Nieh (2001), Nowick (1995), D. Pe’er (2012), I. Pe’er (2009), Ray (2019), Rubenstein (2002), Schulzrinne (2000), Servedio (2004), Sethumadhavan (2011), Stein (1996), Weinstein (2019), Wu (2019), Yang (2011), Zheng (2015)
NYI: Nayar (1991), Ross (1994)
PYI: Allen (1987), Kaiser (1988), Kender (1984), McKeown (1985)
Research Initiation Award (RIA): Nayar (1991), Nowick (1993), Ross (1992)

Office of Naval Research: Young Investigator Awards

Blei (2011), Carloni (2010), Chang (1998), Feiner (1991), Roughgarden (2007)

NIH Awards

NIH Director’s New Innovator Award: D. Pe’er (2007)

NIST/NSA Awards

National Computer Systems Security Award: Bellovin (2007)

NY Academy of Sciences: Blavatnik Award for Young Scientists

Blei (2013, Regional Winner), Collins (2012, Regional Finalist)

Popular Science “Best of What’s New” Award

Stolfo (2016)

Popular Science “Brilliant 10” Award

Geambasu (2014), Grinspun (2011)

Popular Science “Top 10 Inventions” Award

Nayar (2016)

Presidential Early Career Awards for Scientists and Engineers (PECASE)

Belhumeur (1997), Blei (2011), Roughgarden (2007)

“30 under 30” Innovators in Science and Healthcare [Forbes Magazine]

Lewko (2014), Zheng (2012)

Edward O. Wilson Biodiversity Technology Pioneer Award

Belhumeur (2011)

ACM Distinguished Members

Distinguished Scientist: Keromytis (2012)

CATT (Center for Advanced Technology in Telecommunications) Awards

Lifetime Innovation Award: Schulzrinne (2007)

CHI (Computer-Human Interface) Academy

Feiner (2011)

Mayor’s Award for Excellence in Science and Technology (NYC)

Schulzrinne (2004), Traub (1999)
 

National Academies Boards

Computer Science and Telecommunications Board (CSTB)
Chair: Traub (2005-2009), Wing (2004-2005)
Founding Chair: Traub (1986-1992)

    Computer Science and Telecommunications Board (CSTB)
      Committees Trust in Cyberspace: Bellovin (1999)
      Authentication and Privacy: Bellovin (2003)
      Toward a Safer and More Secure Cyberspace: Bellovin (2007)
      Intelligence Science and Technology Experts Group (ISTEG)
        under Office of Director of National Intelligence (ODNI): Stolfo (2016)
    Naval Studies Board Comittees
      Information Assurance: Stolfo (2008)
      Panel on Digitization and Communications Science: Stolfo (2012)
    National University Start-Up Competition
      1st Place: StackSafe, Inc.: Keromytis, Stolfo (2008)
    Fellows of the New York Academy of Sciences:
Traub(1999)
    Privacy and Civil Liberties Oversight Board (PCLOB)
      Technology Scholar:
Bellovin(2016)
    Lifetime Entrepreneurial Award:
Yemini(2007)

Distinguished Alumni Award

Misra (IIT Bombay, 2019; UMass Amherst, College of Engineering, distinguished young alumnus, 2014), Nayar (CMU, alumni achievement award, 2009)
 

Honorary Doctorate Degrees

Aho (University of Toronto, 2015; University of Waterloo, 1992; University of Helsinki, 1986)
Hirschberg (Tilburg University, The Netherlands, 2018; KTH, the Royal Institute of Technology, Sweden, 2007)
Papadimitriou (University of Paris, Dauphine, 2015; EPFL, 2013; National Technical University of Athens, 2012; University of Patras, 2010; University of Cyprus, 2008; University of Athens, 2004; University of Macedonia, 2003; ETH Zurich, 1997)

Traub (University of Central Florida, 2001)
Wozniakowski (Friedrich-Schiller-University, Jena, Germany, 2008)

Other

Alcoa Faculty Fellowship: Nayar (1992)
ACM Outstanding Contribution Award: Coffman (1987)
ACM Sigmetrics Achievement Award: Coffman (2002, first awardee)
ACM SIGMM Technical Achievement Award: Chang (2011)
AT&T Bell Laboratories PYI Matching Award: Kender (1985)
AT&T Fellow: Bellovin (1998)
BBVA Frontiers Award: Vapnik (2020)
Bell Lab Fellows:
Aho (1984), Yannakakis (1997)
Bell Labs President’s Gold Award: Yannakakis (2000)
BNR Young Faculty Award: Kaiser (1990)
CERTH Scientific Advisory Board (Greece): Keromytis (2008)
DEC Young Faculty Award: Kaiser (1986)
EATCS Award: Papadimitriou (2015), Yannakakis (2020)
Esquire Magazine, Best and Brightest Award: Jebara (2008)
Fast Company “Most Creative People (in Business + Innovation)”: Grinspun (2013)
Ford Motor Company PYI Matching Award: Kender (1985)
Harold Larnder Prize: Coffman (2011)
Humboldt Foundation, Distinguished Senior Scientist Award: Traub (1992)
IBM Postdoctoral Fellow: Gross (1972, mathematical sciences)
IEEE Communications Society Technical Committee on Computer Communications
– Outstanding Service Award:
Schulzrinne (2005)
Internet2 Advisory Council: Schulzrinne (2008)
Katayanagi Prize: Papadimitriou (2008)
Marconi Society, Board of Directors: Traub (2008)
NSF Faculty Award for Women: McKeown (1991)
NTT Distinguished Scientific Achievement Award: Nayar (1994)
Outstanding Woman Scientist, NY Association of Women in Science: McKeown (2000)
Polish Academy of Sciences member: Wozniakowski (2008)
Rockwell Trust PYI Award: Allen (1989)
Rodriguez Family Junior Faculty Development Award: Kim (2013)
Sigma Xi Young Investigator Award: Nieh (2004)
Stanislaw Mazur Award of the Polish Mathematical Society: Wozniakowski (1988)
Usenix Lifetime Achievement Award (“The Flame”): Bellovin (1995)
VON Pioneer Award: Schulzrinne (2000)
Xerox Young Faculty Award: Kaiser (1988)

 


 

Test of Time Awards for Research

 

ACM Conference on Computer and Communications Security (ACM CCS 2019)

Hey, You, Get Off of My Cloud: Exploring Information Leakage in Third-Party Compute Clouds by Eran Tromer

International Conference on Computer Vision (ICCV 2019)

Attribute and Simile Classifiers for Face Verification by Shree Nayar and Peter Belhumeur

IEEE International Symposium on Mixed and Augmented Reality (IEEE ISMAR 2019)

Evaluating the Benefits of Augmented Reality for Task Localization in Maintenance of an Armored Personnel Carrier Turret by Steven Feiner

IEEE Symposium on Security and Privacy (IEEE SP 2019)

Encrypted Key Exchange: Password-Based Protocols Secure Against Dictionary Attacks by Steve Bellovin

Very Large Data Bases (VLDB 2018)

WebTables: Exploring the Power of Tables on the Web by Eugene Wu

North American Chapter of the Association for Computational Linguistics (NAACL 2018)

Discriminative Training Methods for Hidden Markov Models: Theory and Experiments with Perceptron Algorithms by Michael Collins

IEEE International Conference on Computer Communications (IEEE INFOCOM 2018)

An Analysis of the Skype Peer-to-Peer Internet Telephony Protocol by Henning Schulzrinne

International Symposium on Wearable Computers (ISWC 2017)

A Touring Machine: Prototyping 3D Mobile Augmented Reality Systems for Exploring the Urban Environment by Steven Feiner

International Symposium on Research in Attacks, Intrusions and Defenses (RAID 2017)

Anomalous Payload-based Network Intrusion Detection by Salvatore Stolfo 

International Conference on Machine Learning (ICML 2016)

Dynamic Topic Models by David Blei 

ACM Special Interest Group on Information Retrieval (SIGIR2015) Honorable Mention

Modeling Annotated Data by David Blei

ACM Symposium on User Interface Software and Technology (UIST’10)

Windows on the World: 2D Windows for 3D Augmented Reality by Steven Feiner


 

Teaching and Mentoring Awards

Columbia University Presidential Teaching Award

Cannon (2016), Malkin (2019), Servedio (2013)

Great Teacher Award: Society of Columbia Graduates

Aho (2003), Cannon (2016), Gross (1994), Kender (1996), McKeown (2010), Nayar (2006)

Columbia Engineering School (SEAS) Alumni Distinguished Faculty Teaching Award

Aho (2014), Blaer (2018), Cannon (2002),  Drinea (2019), Gravano (2012), Hirschberg (2009), Kender (2000), Lee (2016), Nayar (2015), Nieh (2004), Nowick (2011), Ross (2008), Servedio (2010)

Edward and Carole Kim Award for Faculty Involvement

Kim (2015)

SEAS Outstanding Instructor Award

Gross (1991-92, 1993-4)

Department of Computer Science Distinguished Teaching Award

Cannon (2009), Servedio (2010), Gravano (2011)

Keck Foundation Engineering Teaching Excellence Award

Nayar (1995)

Faculty Mentorship Award: Graduate Student Council

Feiner (2009)

 


 

Faculty Professional Service

 

Editorial Positions (since 2000)

Alfred Aho
Associate Editor, Journal of Computer and System Sciences (1981-2014)

Peter Allen
Associate Editor, IEEE Transactions on Robotics and Automation (1998 – 2003)
Editorial Board Member, Autonomous Robots (1997 – 2004)

Peter Belhumeur
Associate Editor, IEEE Pattern Analysis and Machine Intelligence (1999 – 2004)

Steven Bellovin
Associate Editor, IEEE Transactions on Secure and Dependable Computing (2004 – )

Luca Carloni
Associate Editor, IEEE Transactions on Computer-Aided Design of Integrated Circuits and Systems (2014 – )
Associate Editor, ACM Transactions in Embedded Computing Systems (2006 – 2013)
Associate Editor, Sustainable Computing:  Informatics and Systems (2010 – 2013)
Associate Editor, IEEE Transactions on Industrial Informatics (2008 – 2010)

Shih-Fu Chang
Associate Editor, ACM Book Series (2013 – )

Steven Feiner
Associate Editor, ACM Transactions on Computer-Human Interaction (2013 – )
Editorial advisory board member, Computers & Graphics (Elsevier) (2008 -)
Editorial Board Member, Springer (formerly Kluwer) International Series on Human-Computer Interaction (2002 – 2013, 2015 -)
Associate Editor, ACM Transactions on Graphics (1995 – 2004)
Editorial Board Member, Virtual Reality (Journal of the Virtual Reality Society) (1994 -)
Editorial Board Member, IEEE Transactions on Visualization and Computer Graphics (1994 – 2000)

Zvi Galil
Editor-in-chief, Journal of Algorithms (1988 – 2003)

Luis Gravano
Associate Editor, ACM Transactions on Database Systems (2004 – 2010)
Associate Editor, ACM Transactions on Information Systems (1997 – 2005)
Associate Editor, IEEE Data Engineering Bulletin (2000 – 2002)
Associate Editor, ACM SIGMOD Digital Symposium Collection (“DiSC”) (1998-2001)

Jonathan Gross
Associate Editor, CRC Press Series on Discrete Mathematics (1997 – )

Julia Hirschberg
Co-editor-in-chief, Speech Communication (2003 – 2006)
Editor-in-chief, Computational Linguistics (1993 – 2003)
Editorial Board, Speech Communication (1993 – )

Daniel Hsu
Associate Editor, ACM Transactions on Algorithms

Tony Jebara
Associate Editor, IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence (2010 -)
Action Editor, Journal of Machine Learning Research (2009 -)
Action Editor, Machine Learning Journal (2007 -)
Editorial Board Member, Machine Learning Journal (2004 -)

Gail Kaiser
Editorial Board Member, World Wide Web: Internet and Web Information Systems (Kluwer Academic Publishers) (1998 – 2004)
Editorial Board Member, Software Process Improvement and Practice (Wiley & Sons) (1996 – 2003)
Editorial Board Member, IEEE Internet Computing (1996 – 2003)

Angelos Keromytis
Associate Editor, IEE Proceedings – Information Security (2005 -)
Associate Editor, ACM Transactions on Information and System Security (“TISSEC”) (2004 -)

Martha Kim
Associate Editor, Computer Architecture Letters (2016 – 2019)
Associate Editor, ACM Transactions on Architecture and Code Optimization (2017 – )

Tal Malkin
Associate Editor, Theory of Computing Journal (“ToC”) (2004 – )

Vishal Misra
Associate Editor, Journal of the Association of Computing Machinery (JACM) (2013 -)
Associate Editor, Elsevier Journal of Performance Evaluation (2009 -)
Associate Editor, IEEE/ACM Transactions on Networking (2008 -)

Shree Nayar
Editorial Board Member, International Journal of Computer Vision (2000 -)
Associate Editor, Pattern Recognition Journal (1995 – 2003)
Board Member, Scientific Board of the International School on Robotics Science

Steven Nowick
Associate Editor, ACM Journal on Emerging Technologies in Computing Systems (“JETC”) (2010 – 2015)
Associate Editor, IEEE Transactions on Computer-Aided Design of Integrated Circuits and Systems (“TCAD”) (2003 – 2011)
Associate Editor, IEEE Transactions on VLSI Systems (“TVLSI”) (2001 – 2007)

Kenneth Ross
Area Editor, Information Systems (2001 -)

Henning Schulzrinne
Associate Editor, Computer Communications (2009 – 2012)
Associate Editor, Foundations and Trends in Networking (2005 – 2018)
Associate Editor, ACM Transactions on Multimedia Computing (2005 – 2010)
Associate Editor, ACM/IEEE Transactions on Networking (2000 – 2008)
Associate Editor, IEEE Transactions on Image Processing (1999 – 2000)
Associate Editor, Journal of Communications and Networks (1998 – 2001)/Division Editor (2001 – 2004)
Editorial Board Member, IEEE Communication Surveys (1996 – 2000)

Rocco A. Servedio
Editorial Board Member, ACM Transactions on Computation Theory (2008 -)
Editorial Board Member, Algorithmica (2007 -)
Editorial Board Member, Machine Learning Journal (2006 – 2008)
Action Editor, Journal of Machine Learning Research (2005 -)

Edward Shortliffe
Editor-in-chief, Journal of Biomedical Informatics (2001 -)

Salvatore Stolfo
Editorial Board Member, IEEE Security and Privacy Magazine (2005 -)
Editorial Board Member, Journal on Knowledge Discovery and Data Mining (1995 – 2007)
Associate Editor, Journal of Intelligent Information Systems

Joseph Traub
Editor-in-chief, Journal of Complexity (1985 -)
Associate Editor, Complexity (1995 -)

David Waltz
Associate Editor, IEEE Intelligent Systems (1998 -)

Henryk Wozniakowski
Editor, Journal of Complexity (1998 -)
Member Of Editorial Board, Numerical Algorithms (French journal) (1992 -)
Member Of Editorial Board, Matematyka Stosowana (Applied mathematics
Advisory Board Member, Foundation of Computational Mathematics (2000 -)

Mihalis Yannakakis
Editor-in-chief, SIAM Journal on Computing (1998 – 2003)

Society/Board Chairships

Shih-Fu Chang
Chair, ACM Special Interest Group on Multimedia (2013 ‐ 2017)

Julia Hirschberg
President, International Speech Communication Association (2005 – )
IEEE Signal Processing Society Fellow Evaluating Committee (Vice-Chair, 2020 – 21, 2020 – )
NAE Section 5 Vice Chair (2019 – 2020)

Vishal Misra
Society Board Vice Chair, ACM Sigmetrics (2011 – )

Henning Schulzrinne
Vice Chair, ACM SIGCOMM (2007 – 2013)
Co-chair, Internet Technical Committee of the IEEE Communications Society (1994 – 2000)
Chair, IEEE Communications Society Technical Committee on Computer Communications (1999 – 2001)

Joseph Traub
Chair, Computer Science and Telecommunications Board (of National Academies) (2005 – 2009)

Conference Chairships,
Steering/Technical Committee Memberships (since 2000)

Steven Bellovin
Program Chair, IEEE Symposium on Security and Privacy (2002)
Program Chair, Usenix Security (2000)

Luca Carloni
General Chair of Embedded Systems Week (“ESWEEK”) (2013)
General Vice Chair of Embedded Systems Week (“ESWEEK”) (2012)
Program Co-Chair, International Conference on Formal Methods and Models for Codesign (“MEMOCODE”) (2010, 2012)
Program Co-Chair, International Conference on Embedded Software (“EMSOFT”) (2010)
Program Co-Chair, International Symposium on Networks-on-Chips (“NOCS”) (2010)
Steering Committee Member, International Symposium on Networks-on-Chips (“NOCS”) (2009 – )
Program Co-Chair, IEEE Symposium on Industrial Embedded Systems (2009)

Shih-Fu Chang
Co‐Organizer, NSF Workshop on Multimedia Challenges and Research Directions for the Next 10 Years (2017)

Stephen Edwards
General Chair, IEEE/ACM International Workshop on Logic and Synthesis (2005)

Steven Feiner
General Co-Chair, ACM Symposium on Virtual Reality Software and Technology (“VRST”) (2008)
General Chair, International Conference on INtelligent TEchnologies for interactive enterTAINment (2008)
General Chair, ACM Symposium on User Interface Software and Technology (“UIST”) (2004)
General Chair, IEEE Information Visualization (2001)
Program Co-Chair, International Conference on the Foundations of Digital Games (“FDG”) (2012)
Program Co-Chair, IEEE Virtual Reality (2012)
Program Co-Chair, IEEE International Symposium on Wearable Computers (“ISWC”) (2003)
Program Co-Chair, International Symposium on Mixed Reality (ISMR) (2001)
Program Co-Chair, IEEE Virtual Reality (2000)
Steering Committee, ACM Symposium on Virtual Reality Software and Technology (2004 – )
Steering Committee, IEEE Computer Society Technical Committee on Wearable Information Systems (2001 – )
General Co-Chair, IEEE International Symposium on Augmented Reality (“ISAR”) (2001)
Steering Committee, IEEE/ACM International Symposium on Mixed and Augmented Reality (2000 – 2008, Emeritus 2008 -)
Steering Committee, IEEE Symposium on Information Visualization (1997 – 2006)

Luis Gravano
Co-Chair, International Workshop on the Web and Databases (“WebDB”) (2004)
Program Co-Chair, ACM Conference on Information and Knowledge Management (“CIKM”) (2004)

Eitan Grinspun
Program Co-Chair, ACM SIGGRAPH/Eurographics Symposium on Computer Animation (2009)

Julia Hirschberg
General Chair, Human Language Technologies/North American Association for Computational Linguistics (“HLT/NAACL”)

Daniel Hsu
Program Chair, Conference on Learning Theory (COLT) (2019)

Martha Kim
Vice Chair, ISPASS Steering Committee (2019 – )
Technical Program Co-Chair, International Symposium on Workload Characterization (2016)

Tony Jebara
Program Co-Chair, International Conference on Machine Learning (“ICML”) (2014)
Steering Committee Member, NYAS Machine Learning Symposium (2006-)
Program Chair, International Conference on Development and Learning (Salk Institute for Biological Studies) (2004)
General Co-Chair, Text Learning: Beyond Supervision IJCAI Workshop (2001)

Angelos Keromytis
Program Co-Chair, ACM Computer and Communications Security conference (“CCS”) (2009, 2010)
Program Chair, 15th USENIX Security Symposium (2006)
Steering Committee, ISOC Symposium on Network and Distributed System Security (SNDSS) (2006-)
Program Chair, Workshop On Rapid Malcode (“WORM”) (2005)
Program Co-Chair, Applied Cryptography and Network Security Conference (“ACNS”) (2005)
General/program Co-Chair, OpenSIG Workshop (2003)

Tal Malkin
Steering committee chair, the Theory of Cryptography Conference (TCC)(2020 – )
Steering committee member, the Theory of Cryptography Conference (TCC) (2017 – )
Steering committee member, the RSA Conference, Cryptographers’ Track (CT- RSA) (2009 – 2011)
General Chair, Annual Workshop on Practice and Theory in Public Key Cryptography (“PKC”) (2006)

Vishal Misra
Program Chair, ACM CoNeXT (2013)
General Chair, ACM Sigmetrics (2010)
Program Chair, ACM Sigmetrics (2008)
Board Member, ACM Sigmetrics (2007 – 2011)
Working Group Member, IFIP 7.3 (2005 – )
General Co-Chair, OpenSIG Workshop (2003)

Jason Nieh
General/program Co-Chair, Network and Operating System Support for Digital Audio and Video (“NOSSDAV”) (2001)
Program Co-Chair, ACM Workshop on Operating System and Architectural Support for the On Demand IT Infrastructure (“OASIS”) (2004)
Steering Committee Member, Network and Operating System Support for Digital Audio and Video (“NOSSDAV”) (2002 – )

Steven Nowick
General Co-Chair, IEEE International “Async” Symposium (2005)
Program Chair, IEEE/ACM International Workshop on Logic and Synthesis (2002)
Steering Committee Member/co-founder, IEEE International “Async” Symposium (1994 – )

Itsik Pe’er
Chair, Biology track Machine Learning in Science and Engineering (MLSE) (2020)
Chair of Satellite on Genetics, Program Committee member Research in Computational Molecular Biology (RECOMB) (2017 – 2020) 

Baishakhi Ray
Chair, ACM Joint European Software Engineering Conference and Symposium on the Foundations of Software Engineering (ESEC/FSE) Demonstration Track (2020)
Chair, ACM/IEEE International Conference on Software Engineering (ICSE) Artifact Evaluation Track (2019)
Chair, IEEE/ACM International Conference on Automated Software Engineering (ASE 2019) Late-Breaking Results track (2019)

Kenneth Ross
General Co-Chair, ACM Conference of the Special Interest Group on Management of Data (“SIGMOD”) (2013)
Program Co-Chair, IEEE International Conference on Data Engineering, (“ICDE”) Industrial Track (2012)
Program Co-Chair, International Conference on Very Large Databases (“VLDB”) (2008)

Henning Schulzrinne
General Co-Chair, ACM SIGCOMM (2020)
General Co-Chair, Mobiquitous (2018)
Technical Program Co-Chair, e-Energy (2011)
General Co-Chair, IEEE COMSNETS (2010)
General Co-Chair, IEEE P2P (2009)
General Co-Chair, IEEE ICNP (2009)
Technical Program Co-Chair, IFIP Networking (2009)
Steering Committee (member, current chair), IEEE/ACM Transactions on Networking (2007 – 2017)
Technical Program Co-Chair, IEEE IM Conference (2009)
Technical Program Co-Chair, IFIP Networking Conference (2009)
Technical Program Co-Chair, IPTComm Conference (2008)
General Co-Chair, IPTComm Conference (2007)General Co-Chair, CoNEXT (2007) 
General Chair, ACM Multimedia Conference (2004)
Program Chair, Internet Telephony Workshop (2001)
Program Co-Chair, Network and Operating System Support for Digital Audio and Video (“NOSSDAV”) (2001)
Program Chair, IEEE Infocom Conference (2000)

Rocco A. Servedio
Program Co-Chair, 18th International Conference on Algorithmic Learning Theory (“ALT”) (2007)
Program Co-Chair, 21st Annual Conference on Learning Theory (“COLT”) (2008)
Steering Committee Member, Conference on Learning Theory (“COLT”) (2005 – 2008)
Steering Committee Member, International Conference on Algorithmic Learning Theory (“ALT”) (2007 – 2008)

Edward Shortliffe
Chair Of Organizing Committee, Medinfo Conference (2004)

Brian Smith
Steering Committee, Summer School on Computational Interaction (2019 – )

Salvatore Stolfo
General Chair, NSF/US Department of the Treasury Workshop on Resilient Financial Information Systems (2005)
Program Co-Chair, SIGKDD International Conference on Knowledge Discovery and Data Mining (2000)

Joseph Traub
Co-Chair, Schloss Dagstuhl Conference on Algorithms and Complexity for Continuous Problems (2004)

Henryk Wozniakowski
Co-Chair, Modern Computational Mathematics (2004)

Mihalis Yannakakis
Program Chair, ACM Symposium on Theory of Computing (“STOC”) (2001)