Student Best Paper Awards

Best Paper Awards


Pier Francesco Palamara - Cotterman Award [2013]
For paper published in the American Journal of Human Genetics in 2012
that best represents outstanding scientific contributions to human genetics,
"Length Distributions of Identity by Descent Reveal Fine-Scale Demographic History"
(co-authors: Ariel Darvasi, Todd Lencz and Itsik Pe'er)
[advisor: Itsik Pe'er]

John Demme and Adam Waksman - IEEE Micro Top Picks [2013] (from computer architecture conferences)
originally in 2012 International Symposium on Computer Architecture ("ISCA-12"),
"A Quantitative, Experimental Approach to Measuring Processor Side-Channel Security"
(co-authors: Robert Martin and Simha Sethumadhavan)
[advisor: Simha Sethumadhavan]

Guillaume Ducoffe - Best Student Paper Award
2013 Rencontres Algotel Meeting,
"De la Difficulte de Garder Ses Amis (Quand On a des Ennemis)!"
(co-authors: Dorian Mazauric and Augustin Chaintreau)
[advisor: Augustin Chaintreau]

Melanie Kambadur - "IEEE Micro Top Picks [2013] (from computer architecture conferences)
originally in 2012 International Symposium on Computer Architecture ("ISCA-12"),
"Collection, Analysis, and Uses of Parallel Block Vectors"
(co-authors: Kui Tang and Martha Kim)
[advisor: Martha Kim]

Pier Francesco Palamara - Best Paper Award
2013 Annual Meeting of the European Society of Human Genetics ("ESHG-13"),
"Haplotype Sharing Reveals Fine-Scale Demographic History"
(co-authors: Itsik Pe'er and the Genomes of the Netherland Consortium)
[advisor: Itsik Pe'er]

Younghoon Jung and Richard Neill - Best Paper Award
2012 IEEE International Conference on Cloud Computing Technology and Science ("CloudCom-12"),
"A Broadband Embedded Computing System for MapReduce Utilizing Hadoop"
(co-author: Luca Carloni)
[advisor: Luca Carloni]

Hung-Yi Liu - Best Paper Award
2012 Design, Automation and Test in Europe ("DATE-12"),
"Compositional System-Level Design Exploration with Planning of High-Level Synthesis"
(co-authors: Michele Petracca and Luca Carloni)
[advisor: Luca Carloni]

Evangelia Sitaridi - Best Paper Award
2012 International Workshop on Data Management on New Hardware ("DaMoN-12"),
"Ameliorating Memory Contention of OLAP Operators on GPU Processors"
(co-author: Kenneth Ross)
[advisor: Kenneth Ross]

Christos Vezyrtzis - Best Paper Award, Logic and Circuit Design Track
2012 IEEE International Conference on Computer Design ("ICCD-12"),
"Designing Pipelined Delay Lines with Dynamically-Adaptive Granularity for Low-Energy Applications"
(co-authors: Yannis Tsividis and Steven Nowick)
[co-advisors: Yannis Tsividis and Steven Nowick]

Salman Abdul Baset - Best Paper Award
2010 IPTComm,
"Reliability and Relay Selection in Peer-to-Peer Communication Systems"
(co-author: Henning Schulzrinne)
[advisor: Henning Schulzrinne]

Oliver Cossairt - Best Paper Award
2010 International Conference on Computational Photography ("ICCP-10"),
"Spectral Focal Sweep: Extended Depth of Field from Chromatic Aberrations"
(co-author: Shree Nayar)
[advisor: Shree Nayar]

David Elson - Best Student Paper Award
2010 Association for Computational Linguistics ("ACL-10"),
"Extracting Social Networks from Literary Fiction"
(co-authors: Kathleen McKeown and Nicholas Dames)
[advisor: Kathleen McKeown]

Malek Ben Salem - Best Paper Award
2010 International Workshop on Managing Insider Security Threats ("MIST-10"),
"Detecting Masqueraders: A Comparison of One-Class Bag-of-Words User Behavior Modeling Techniques"
(co-author: Salvatore J. Stolfo)
[advisor: Salvatore J. Stolfo]

Steve Henderson - Best Paper Award
2009 IEEE ISMAR Conference,
"Evaluating the Benefits of Augmented Reality for Task Localization in Maintenance of an Armored Personnel Carrier Turret"
(co-author: Steve Feiner)
[advisor: Steve Feiner]

Blake Shaw - Best Paper Award and Best Student Paper Award
2009 International Conference on Machine Learning ("ICML-09"),
"Structure Preserving Embedding"
(co-author: Tony Jebara)
[advisor: Tony Jebara]

Steve Henderson - Best Paper Award
2008 ACM Symposium on Virtual Reality Software and Technology ("ACM VRST-08"),
"Opportunistic controls: Leveraging Natural Affordances as Tangible User Interfaces for Augmented Reality"
(co-author: Steven Feiner)
[advisor: Steven Feiner]

Patrick P.C. Lee - Best Paper Award
2008 ACM CoNEXT Conference,
"Opportunistic Use of Client Repeaters to Improve Performance of WLANs"
(co-authors: Victor Bahl, Ranveer Chandra, Vishal Misra, Jitendra Padhye, Dan Rubenstein, Yan Yu)
[co-advisors: Vishal Misra and Dan Rubenstein]

Ron Shacham - VDE-ITG "Literaturpreis"
2008 ACM Transactions on Multimedia Computing, Communications and Applications,
"Ubiquitous Device Personalization and Use: The Next Generation of IP Multimedia Communications"
(co-authors: Henning Schulzrinne, Srisakul Thakolsri, Wolfgang Kellerer)
[advisor: Henning Schulzrinne]

Charles Shen - Best Student Paper Award
2008 IPTComm Conference,
"SIP Server Overload Control: Design and Evaluation"
(co-author: Henning Schulzrinne)
[advisor: Henning Schulzrinne]

Matei Ciocarlie - Best Student Paper Award
2007 IEEE Symposium on Haptic Interfaces for Virtual Environment and Teleoperator Systems,
"Soft Finger Model with Adaptive Contact Geometry for Grasping and Manipulation Tasks"
(co-authors: C. Lackner and Peter Allen)
[advisor: Peter Allen]

Sean White - CHI Best Note Award
2007 ACM CHI Conference,
"Designing a mobile user interface for automated species identification"
(co-authors: Dominic Marino and Steven Feiner)
[advisor: Steven Feiner]

Alp Atici (Mathematics Dept.) - E. M. Gold Award for Best Student Paper
2006 Conference on Algorithmic Learning Theory ("ALT-06"),
"Learning Unions of ω(1)-Dimensional Rectangles"
(co-author: Rocco Servedio)
[advisor: Rocco Servedio]

Seung Geol Choi - Best Student Paper Award
2006 International Workshop on Security ("IWSEC-06"),
"Short Traceable Signatures Based on Bilinear Pairings"
(co-authors: Kunsoo Park and Yung Moti)
[advisor: Tal Malkin]

Alex Haubold - Best Poster Award
2006 IEEE International Conference and Multimedia Expo ("ICME-06"),
"Semantic Multimedia Retrieval using Lexical Query Expansion and Model-Based Reranking"
[Advisor: John R. Kender]

Homin K. Lee, Andrew Wan - Mark Fulk award for Best Student Paper
2006 Conference on Learning Theory ("COLT-06"),
"DNF are Teachable in the Average Case."
(co-author: Rocco Servedio)
[co-advisors: Tal Malkin and Rocco Servedio]

Cristian Soviani - Best Paper Award
2006 Design Automation and Test in Europe ("DATE-06"),
"Optimizing Sequential Cycles through Shannon Decomposition and Retiming"
(co-authors: Olivier Tardieu, Stephen A. Edwards)
[advisor: Stephen A. Edwards]

Panagiotis Ipeirotis - Best Paper Award
2005 21st IEEE International Conference on Data Engineering ("ICDE-05"),
"Modeling and Managing Content Changes in Text Databases"
(co-authors: Alexandros Ntoulas, Junghoo Cho, Luis Gravano)
[advisor: Luis Gravano]

Ricardo Barratto, Shaya Potter, Gong Su - MobiCom Best Student Paper Award
2004 ACM International Conference on Mobile Computing and Networking ("MobiCom-04"),
"MobiDesk: Mobile Virtual Desktop Computing."
(co-author: Jason Nieh)
[advisor: Jason Nieh]

Vlad Branzoi - Best Paper Award
2004 IEEE Conference on Computer Vision and Pattern Recognition,
"Programmable Imaging using a Digital Micromirror Array"
(co-authors: Shree K. Nayar, Terry E. Boult)
[advisor: Shree Nayar]

Eugene Agichtein - Best Student Paper Award
2003 19th IEEE International Conference on Data Engineering ("ICDE-03"),
"Querying Text Databases for Efficient Information Extraction"
(co-author: Luis Gravano)
[advisor: Luis Gravano]

Risi Kondor - Best Student Paper Award
2003 International Conference on Machine Learning ("ICML-03"),
"A Kernel Between Sets of Vectors"
(co-author: Tony Jebara)
[advisor: Tony Jebara]

Andrew T. Miller - Best Manipulation Paper Award
2003 IEEE International Conference on Robotics and Automation,
"Automatic Grasp Planning using Shape Primitives"
(co-authors: Steffen Knoop, Henrik I. Christensen and Peter K. Allen)
[advisor: Peter Allen]

Blaine Bell, Tobias Hoellerer - Best Student Paper Award
2001 Proceedings of UIST (ACM Symposium on User Interface Software and Technology ("UIST-01"),
"View Management for Virtual and Augmented Reality."
(co-author: Steven Feiner)
[advisor: Steven Feiner]

Matthew G. Schultz, Eleazar Eskin - Best Student Paper Award
2001 USENIX Annual Technical Conference - FREENIX Track,
"Malicious Email Filter - A UNIX Mail Filter that Detects Malicious Windows Executables"
(co-author: Sal Stolfo)
[advisor: Sal Stolfo]

Montek Singh - Best Paper Award
2000 IEEE International Symposium on Asynchronous Circuits & Systems ("Async-00"),
"High-Throughput Asynchronous Pipelines for Fine-Grain Dynamic Datapaths"
(co-author: Steven Nowick)
[advisor: Steven Nowick]

Wenke Lee, Kui Mok - Best Applied Research Award
1999 ACM SIGKDD International Conference on Knowledge Discovery & Data Mining ("KDD-99"),
"Mining in a Data-flow Environment: Experience in Network Intrusion Detection"
(co-author: Sal Stolfo)
[advisor: Sal Stolfo]

Michael Oren - David Marr Prize
1995 International Conference on Computer Vision,
"A Theory of Specular Surface Geometry"
(co-author: Shree Nayar)
[advisor: Shree Nayar]

Ushir B. Shah - Best Student Paper Award
1992 IEEE Symposium on Computer-Based Medical Systems,
"Extracting 3-D Structure and Focused Images Using an Optical Microscope"
(co-author: Shree K. Nayar)
[advisor: Shree Nayar]

Konstantinos Tarabanis - Anton Philips Award for Best Paper
1991 IEEE Robotics and Automation Conference
(co-authors P.K. Allen and R. Tsai)
[advisor: Peter Allen]

Best Paper Finalists, Honorable Mention

Lauren Wilcox - Nominee for ACM CHI 2010 Best Paper Award
2010 ACM CHI Conference (Conference on Human Factors in Computing Systems),
"Designing Patient-Centric Information Displays for Hospitals"
(co-authors: Dan Morris, Desney Tan, Justin Gatewood)
[advisor: Steven Feiner]

Sahar Hasan - 2008 Outstanding Undergraduate Honorable Mention
2008 Outstanding Undergraduate Award competition by the Computing Research Association ("CRA"),
"Retina: Helping Students and Instructors Based on Observed Programming Activities"
(co-authors: Christian Murphy, Gail Kaiser, Kristin Loveland)
[advisor: Gail Kaiser]

Cheoljoo Jeong - Best Paper Finalist
2008 IEEE International Symposium on Asynchronous Circuits and Systems ("Async-08"),
"Block-Level Relaxation for Timing-Robust Asynchronous Circuits Based on Eager Evaluation"
(co-author: Steven Nowick)
[advisor: Steven Nowick]

Peggy McGee and Melinda Agyekum - Best Paper Finalist
2008 IEEE International Symposium on Asynchronous Circuits and Systems ("Async-08"),
"A Level-Encoded Transition Signaling Protocol for High-Throughput Asynchronous Global Communication"
(co-authors: Moustafa Mohamed and Steven Nowick)
[advisor: Steven Nowick]

Vishal Singh - Student Paper Finalist
2008 International Conference on Internet Multimedia Service Architecture and Application ("IMSAA-08")
"A New SIP Event Package For Group Membership Management in Advanced Communications"
(co-authors: Henning Schulzrinne, Piotr Bio)
[advisor: Henning Schulzrinne]

Ian Vo - 2008 Outstanding Undergraduate Honorable Mention
2008 Outstanding Undergraduate Award competition by the Computing Research Association ("CRA"),
"Quality Assurance of Software Applications Using the In Vivo Testing Approach"
(co-authors: Christian Murphy, Gail Kaiser, Matt Chu)
[advisor: Gail Kaiser]

Alex Olwal - CHI 2008 Best Paper Honorable Mention
2008 ACM CHI Conference,
"Rubbing and tapping for precise and rapid selection on touch-screen displays"
(co-authors: Steven Feiner, Susanna Heyman)
[advisor: Steven Feiner]

Gabor Blasko - Nominee for IEEE ISWC 2006 Best Paper Award
2006 ISWC Conference (IEEE Int. Symp. on Wearable Computers),
"Evaluation of an eyes-free cursorless numeric entry system for wearable computers"
(co-author: Steven Feiner)
[advisor: Steven Feiner]

Suhit Gupta, David Neistadt, Peter Grimm - Best/Student Paper Finalist
2003 International World Wide Web Conference,
"DOM-Based Content Extraction of HTML Documents"
(co-author: Gail Kaiser)
[advisor: Gail Kaiser]

Montek Singh - Best Paper Finalist
2002 IEEE International Symposium on Asynchronous Circuits & Systems ("Async-02"),
"An Adaptively-Pipelined Mixed Synchronous-Asynchronous Digital FIR Filter Chip Operating at 1.3 GigaHertz."
(co-authors: J.A. Tierno, A. Rylyakov, S. Rylov, S.M. Nowick)
[advisor: Steven Nowick]

Srinivasa G. Narasimhan - Best Paper Honorable Mention Award
2000 IEEE International Conference on Computer Vision and Pattern Recognition,
"Chromatic Framework for Vision in Bad Weather",
(co-author: Shree Nayar)
[advisor: Shree Nayar]

Michael Theobald - Best Paper Finalist
1998 IEEE International Symposium on Asynchronous Circuits & Systems ("Async-98"),
"An Implicit Method for Hazard-Free Two-Level Logic Minimization"
(co-author: Steven Nowick)
[advisor: Steven Nowick]

Kristin Dana - Best Paper of the Session
1997 IEEE Conference on Computer Vision and Pattern Recognition,
"Reflectance and Texture of Real-World Surfaces Authors"
(co-authors: Shree K. Nayar, Bram van Ginneken, Jan J. Koenderink)
[advisor: Shree Nayar]

Billibon Yoshimi - Best Student Paper Finalist
1994 IEEE International Conference on Robotics and Automation,
"Active, Uncalibrated Visual Servoing"
(co-authors: Peter Allen)
[advisor: Peter Allen]

Monnett Hanvey - Best Student Paper Finalist
1990 IEEE International Conference on Robotics and Automation ("ICRA-90"),
"Reactive and Preplanned Control in a Mobile Robot"
(co-author: none)
[advisor: John R. Kender]