Django - en to ro translation catalogue (607 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
ro: 
    <p class="help">Pentru a instala bookmarklet-uri, trage link-ul în bara de
    bookmark-uri, sau click dreapta pe link și adaugă la bookmark-uri. Acum poți
    selecta bookmarklet-ul din orice pagina a sitului. Este posibil ca unele din
    aceste bookmarklet-uri sunt accesibile doar de pe un computer desemnat ca
    "intern" (vorbește cu administratorul tău de sistem dacă nu ești sigur că
    al tău este "intern").</p>

en:  By %(filter_title)s
ro: După %(filter_title)s

en: "%(attr)s" on line %(line)s is an invalid attribute. (Line starts with "%(start)s".)
ro: "%(attr)s" în linia %(line)s e un atribut invalid. (Linia începând cu "%(start)s".)

en: "<%(tag)s>" on line %(line)s is an invalid tag. (Line starts with "%(start)s".)
ro: "<%(tag)s>" în linia %(line)s este un tag invalid. (Linia începe cu "%(start)s".

en: %(object)s with this %(type)s already exists for the given %(field)s.
ro: %(object)s de acest tip %(type)s există deja pentru %(field)s dat.

en: %(optname)s with this %(fieldname)s already exists.
ro: %(optname)s cu acest %(fieldname)s există deja.

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
ro[0]: %(value).1f miliard
ro[1]: %(value).1f miliarde

en: %(value).1f million | %(value).1f million
ro[0]: %(value).1f milion
ro[1]: %(value).1f milioane

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
ro[0]: %(value).1f mie de miliarde
ro[1]: %(value).1f mii de miliarde

en: %s does not appear to be a urlpattern object
ro: %s nu pare a fi un obiect urlpattern

en: 1 result | %(counter)s results
ro[0]: Un rezultat
ro[1]: %(counter)s rezultate

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
ro: <h3>După %s:</h3>
    <ul>

en: A tag on line %(line)s is missing one or more required attributes. (Line starts with "%(start)s".)
ro: Unui tag din linia %(line)s îi lipseşte unul sau mai multe atribute. (Linia începe cu "%(start)s".)

en: A user with that username already exists.
ro: Un utilizator cu acest nume de utilizator exista deja,

en: A valid URL is required.
ro: E necesar un URL valid.

en: Action
ro: Acţiune

en: Add
ro: Adaugă

en: Add %(name)s
ro: Adaugă %(name)s

en: Add %s
ro: Adaugă %s

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Added %s.
ro: Am adăugat %s.

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: All
ro: tot

en: All dates
ro: Toate datele

en: Anonymous users cannot vote
ro: Utilizatorii anonimi nu pot vota

en: Any date
ro: orice data

en: App %r not found
ro: Applicatia %r inexistenta

en: April
ro: Aprilie

en: Arabic
ro: Arabă

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
ro: Eşti sigur că vrei să ştergi %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Următoarele componente asociate vor fi şterse:

en: Are you sure?
ro: Sunteți sigur?

en: Argentinean Spanish
ro: Spaniolă argentiniană

en: As above, but opens the admin page in a new window.
ro: La fel ca mai sus, dar deschide pagina de administrare într-o fereastră nouă

en: Badly formed XML: %s
ro: Format XML invalid: %s

en: Balearic Islands
ro: Insulele Baleare

en: Basque
ro: Bască

en: Basque Country
ro: Tara Bascilor

en: Bengali
ro: Bengaleză

en: Berne
ro: Berna

en: Bookmarklets
ro: Bookmarklet-uri

en: Boolean (Either True or False)
ro: Boolean (ori adevarat ori fals)

en: Boolean (Either True, False or None)
ro: Boolean (adevarat, fals sau nici una)

en: Bratislava region
ro: Regiunea Bratislava

en: Brazilian Portuguese
ro: Portugheză braziliană

en: Bulgarian
ro: Bulgară

en: Canary Islands
ro: Insulele Canare

en: Castile and Leon
ro: Castilia și Leon

en: Catalan
ro: Catalană

en: Change
ro: Schimbă

en: Change %s
ro: Schimbă %s

en: Change history: %s
ro: Schimbări făcute: %s

en: Change my password
ro: Schimbă-mi parola

en: Change password
ro: Schimbă parola

en: Change password: %s
ro: Schimbă parola: %s

en: Change:
ro: Schimbă:

en: Changed %s.
ro: Am schimbat %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
ro: Bifează această casuța dacă comentariul nu este adecvat. Un mesaj de tipul "Acest comentariu a fost șters" va fi afișat în schimb.

en: Comma-separated integers
ro: Numere întregi separate de virgule

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Confirm password:
ro: Confirmă parola:

en: Content object
ro: Obiect comentariu

en: Cornwall and Isles of Scilly
ro: Cornwall și Insulele Scilly

en: Could not retrieve anything from %s.
ro: Nu pot prelua nimic de la %s.

en: County Antrim
ro: Comitatul Antrim

en: County Armagh
ro: Comitatul Armagh

en: County Down
ro: Comitatul Down

en: County Fermanagh
ro: Comitatul Fermanagh

en: County Londonderry
ro: Comitatul Londonderry

en: County Tyrone
ro: Comitatul Tyrone

en: Croatian
ro: Croată

en: Currently:
ro: Current:

en: Czech
ro: Cehă

en: DATETIME_FORMAT
ro: j N Y, H:i:s

en: DATE_FORMAT
ro: j N Y

en: DATE_WITH_TIME_FULL
ro: N j, Y, P

en: Danish
ro: Daneză

en: Database error
ro: Eroare de bază de date

en: Date (with time)
ro: Data (cu ora)

en: Date (without time)
ro: Data (fara ora)

en: Date/time
ro: Dată/oră

en: Date:
ro: Data:

en: December
ro: Decembrie

en: Decimal number
ro: Număr zecimal

en: Delete
ro: Șterge

en: Deleted %s.
ro: Am șters %s.

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
ro: Ştergerea %(object_name)s '%(escaped_object)s' ar cauza și ştergerea obiectelor asociate, dar contul tău nu are permisiunea de a şterge următoarele tipuri de obiecte:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
ro: Indică daca acest user are toate permisiunile fără a le selecta explicit.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
ro: Decide când utilizatorul se poate loga în acest sit de adminstrare.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
ro: Indică dacă acest utilizator va fi tratat ca activ sau nu. Deselectează-l în loc de a șterge conturi.

en: Distrito Federal
ro: Districtul Federal

en: Django administration
ro: Administrare Django

en: Django site admin
ro: Administrare sit Django

en: Documentation
ro: Documentație

en: Documentation bookmarklets
ro: Bookmarklet-uri documentație

en: Documentation for this page
ro: Documentație pentru această pagină

en: Dumfries and Galloway
ro: Dumfries și Galloway

en: Duplicate values are not allowed.
ro: Valorile duplicate nu sunt permise.

en: Dutch
ro: Olandeză

en: E-mail address
ro: Adresa email

en: E-mail address:
ro: Adresa email:

en: Edit this object (current window)
ro: Modifică acest obiect (în fereastra curentă)

en: Edit this object (new window)
ro: Modifică acest obiect (într-o fereastra nouă)

en: Empty values are not allowed here.
ro: Valorile vide nu sunt permise aici.

en: England
ro: Anglia

en: English
ro: Engleză

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
ro: Asigurați-vă că nu exista mai mult de %s spații zecimale.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
ro: Asigurați-vă că nu exista mai mult de %s cifre înainte de virgulă.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
ro: Asigurați-vă că nu exista mai mult de %s cifre în total.

en: Ensure this value has at least %(min)d characters (it has %(length)d).
ro: Asigurați-vă că această valoare are cel puțin %(min)d caractere (are %(length)d).

en: Ensure this value has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
ro: Asigurați-vă că această valoare are cel mult %(max)d caractere (are %(length)d).

en: Ensure this value is greater than or equal to %s.
ro: Asigurați-vă că aceasta valoare este mai mare sau egală cu %s.

en: Ensure this value is less than or equal to %s.
ro: Asigurați-vă că această valoare este mai mică sau egală cu %s.

en: Ensure your text is less than %s character. | Ensure your text is less than %s characters.
ro[0]: Asigurați-va că textul dumneavoastră are mai puțin de %s caracter.
ro[1]: Asigurați-va că textul dumneavoastră are mai puțin de %s caractere.

en: Enter a 4 digit post code.
ro: Introduceți un cod poștal de 4 cifre.

en: Enter a list of values.
ro: Introduceți o listă de valori.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
ro: Introduceți o parolă nouă pentru utilizatorul <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
ro: Introduceţi un număr.

en: Enter a positive number.
ro: Introduceţi un număr pozitiv.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
ro: Introduceți un cod poștal valid de forma NNNN sau ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXXXX or XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXXXXXX sau XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
ro: Introduceți un număr de taxă(NIP) de forma XXX-XXX-XX-XX sau XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
ro: Introduceți un CUIT valid de forma XX-XXXXXXXX-X sau XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
ro: Introduceți un număr canadian de asigurare socială valid de forma XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
ro: Introduceți RUT chilian valid.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
ro: Introduceți un RUT chilian valid. Formatul este XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
ro: Introduceți un număr finlandez de securitate socială valid.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
ro: Introduceți un număr german de identitate valid, de forma XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IPv4 address.
ro: Introduceţi o adresă IPv4 validă.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
ro: Introduceți un număr islandez de autentificare valid. Formatul este XXXXXX-XXXX.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
ro: Introduceți un număr norvegian de securitate socială valid.

en: Enter a valid SoFi number
ro: Introduceți un număr SoFi valid

en: Enter a valid Social Security number.
ro: Introduceți un număr de securitate socială valid.

en: Enter a valid South African ID number
ro: Introduceți un ID sud african valid

en: Enter a valid South African postal code
ro: Introduceți un cod poștal sud african valid

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
ro: Introduceți un număr elvetian de identitate sau pașaport, valid, de forma X1234567<0 sau 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
ro: Introduceți un număr SUA de Securitate Sociala de forma XXX-XX-XXXX format.

en: Enter a valid U.S. state abbreviation.
ro: Introduceţi o abreviere validă în U.S.

en: Enter a valid URL.
ro: Introduceți un URL valid.

en: Enter a valid VAT number.
ro: Introduceți un număr TVA valid.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
ro: Introduceţi o dată validă în format: AAAA-LL-ZZ.

en: Enter a valid date.
ro: Introduceți o dată validă.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM format.
ro: Introduceţi o dată/oră validă în format AAAA-LL-ZZ OO:MM.

en: Enter a valid date/time.
ro: Introduceți o dată/oră validă.

en: Enter a valid e-mail address.
ro: Introduceţi o adresă de email validă.

en: Enter a valid filename.
ro: Introduceți un nume de fișier valid.

en: Enter a valid phone number
ro: Introduceţi un număr de telefon valid

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
ro: Introduceți un număr de telefon valid într-unul dintre formatele 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX sau 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid postal code
ro: Introduceți un cod poștal valid

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
ro: Introduceți un cod poștal valid în intervalul și de forma 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
ro: Introduceți un cod poștal valid.

en: Enter a valid time in HH:MM format.
ro: Introduceţi o oră în format OO:MM.

en: Enter a valid time.
ro: Introduceți o oră validă.

en: Enter a valid value.
ro: Introduceți o valoare validă.

en: Enter a valid zip code.
ro: Introduceți un cod poștal valid.

en: Enter a whole number between -32,768 and 32,767.
ro: Introduceţi un număr întreg cu valoare intre -32,768 și 32,767.

en: Enter a whole number between 0 and 32,767.
ro: Introduceţi un număr întreg cu valoare intre 0 și 32,767.

en: Enter a whole number.
ro: Introduceţi un număr întreg.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXXXX or XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
ro: Adăugați un cod poștal de forma XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
ro: Introduceți un cod poștal de forma XXXXXXX.

en: Enter only digits separated by commas.
ro: Introduceţi numai numere separate de virgule.

en: Enter the same password as above, for verification.
ro: Introduceți parola din nou pentru verificare.

en: Enter valid e-mail addresses separated by commas.
ro: Introduceţi adrese de email valide separate de virgule.

en: Estado de MÃ©xico
ro: Statul Mexico

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
ro: Exemplu: '/despre/contact'. Asiguraţi-vă că aveţi slash-uri la început şi la sfârşit.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
ro: Exemplu: 'flatpages/contact_page.html'. Dacă aceasta nu există, sistemul va folosi 'flatpages/default.html'.

en: February
ro: Februarie

en: Feel free to change this password by going to this page:
ro: Poţi schmiba această parolă vizitând această pagină:

en: Fields on %s objects
ro: Campuri în %s obiecte

en: File path
ro: Calea fisierului

en: Filter
ro: Filtru

en: Finnish
ro: Finlandeză

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
ro: Introduceți mai întâi un nume de utilizator și o parolă. Apoi veți putea modifica mai multe opțiuni de utilizator.

en: Flag by %r
ro: Marcajul lui %r

en: Floating point number
ro: Număr cu virgula

en: Foral Community of Navarre
ro: Comunitatea Forală Navara

en: Forgotten your password?
ro: Ai uitat parola?

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll reset your password and e-mail the new one to you.
ro: Ai uitat parola? Introdu adresa de email mai jos, iar noi vom reseta parola şi-ţi vom trimite una nouă prin email.

en: French
ro: Franceză

en: Fri
ro: Vin

en: Friday
ro: Vineri

en: Friesland
ro: Frizia

en: Galician
ro: Galiciană

en: Georgian
ro: Georgiană

en: German
ro: Germană

en: Go
ro: Start

en: Greater London
ro: Londra Mare

en: Greater Poland
ro: Polonia Mare

en: Greek
ro: Greacă

en: Groups
ro: Grupuri

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Hessen
ro: Hessa

en: History
ro: Istoric

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
ro:  Ţine apăsat "Control", sau "Command" pe un Mac, pentru selecție multiplă.

en: Home
ro: Acasă

en: Hungarian
ro: Ungară

en: IP address
ro: adresa ip

en: Icelandic
ro: Islandeză

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
ro: Dacă aceasta este bifată, numai utilizatorii logaţi vor putea vedea pagina.

en: Illes Balears
ro: Insulele Baleare

en: Important dates
ro: Date importante

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
ro: Suplimentar permisiunilor manual alocate, acest utilizator va primi toate permisiunile alocate fiecărui grup din care el/ea face parte.

en: Integer
ro: Intreg

en: Invalid CNPJ number.
ro: Număr CNPJ invalid.

en: Invalid CPF number.
ro: Număr CPF invalid.

en: Invalid CUIT.
ro: CUIT invalid.

en: Invalid URL: %s
ro: URL invalid: %s

en: Invalid checksum for CIF.
ro: Sumă de control invalidă pentru CIF.

en: Invalid checksum for NIE.
ro: Sumă de control invalidă pentru NIE.

en: Invalid checksum for NIF.
ro: Sumă de control invalidă pentru NIF.

en: Invalid checksum for bank account number.
ro: Sumă de control invalidă pentru numărul de cont bancar.

en: Invalid comment ID
ro: Comentariu cu ID invalid

en: Invalid date: %s
ro: Data invalida: %s

en: Irish
ro: Irlandeză

en: Italian
ro: Italiană

en: Jan.
ro: Ian.

en: January
ro: Ianuarie

en: Japanese
ro: Japoneză

en: July
ro: Iulie

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
ro: Sare la pagina de administrare pentru pagini ce reprezintă un singur obiect.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
ro: Te trimite de la orice pagină la documentația pentru view-ul care generează acea pagină.

en: June
ro: Iunie

en: Kannada
ro: Limba kannada

en: Khmer
ro: Khmeră

en: Korean
ro: Koreană

en: Kosice region
ro: Regiunea Kosice

en: Latvian
ro: Letonă

en: Lesser Poland
ro: Polonia Mică

en: Line breaks are not allowed here.
ro: Randurile noi nu sunt permise aici.

en: Log in
ro: Login

en: Log in again
ro: Relogare

en: Log out
ro: Deautentificare

en: Logged out
ro: Deautentificat

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
ro: Se pare că browserul dumneavostră nu este configurat să accepte cookies. Vă rugăm să vă setați browserul să accepte cookies, dați un reload la pagină și încercați din nou.

en: Lower Saxony
ro: Saxonia Inferioara

en: Lower Silesia
ro: Silezia Inferioară

en: Lowercase letters are not allowed here.
ro: Literele mici nu sunt permise aici.

en: Lucerne
ro: Lucerna

en: MONTH_DAY_FORMAT
ro: j F

en: Macedonian
ro: Macedoneană

en: Make sure your uploaded file is at least %s bytes big.
ro: Asigură-te că fişierul încărcat are cel puţin %s octeţi.

en: Make sure your uploaded file is at most %s bytes big.
ro: Asigură-te că fişierul încărcact are cel mult %s octeţi.

en: March
ro: Martie

en: May
ro: Mai

en: Mecklenburg-Western Pomerania
ro: Mecklenburg-Pomerania Inferioara

en: Model %(name)r not found in app %(label)r
ro: Modelul %(name)r nu a fost gasit în aplicatia %(label)r

en: Models available in the %(name)s application.
ro: Modele disponibile în aplicația %(name)s

en: Moderator deletion by %r
ro: Șters de moderatorul %r

en: Mon
ro: Lun

en: Monday
ro: Luni

en: My Actions
ro: Acţiunile mele

en: National Business Register Number (REGON) consists of 7 or 9 digits.
ro: Numărul National din Registrul pentru Afaceri (REGON) contine 7 sau 9 cifre.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
ro: Numărul Național de Identificare conține 11 cifre.

en: Navarre
ro: Navarra

en: New password:
ro: Noua parolă:

en: Nitra region
ro: Regiunea Nitra

en: No
ro: Nu

en: No fields changed.
ro: Nici-un câmp nu a fost schimbat.

en: No file was submitted.
ro: Nici un fișier nu a fost trimis.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
ro: Nici un fisier nu a fost trimis. Verifica tipul fisierului.

en: No voting for yourself
ro: Nu poți vota pentru tine

en: Non-numeric characters aren't allowed here.
ro: Caracterele ne-numerice nu sunt permise aici.

en: None available
ro: Indisponibil

en: Noord-Brabant
ro: Brabantul de Nord

en: Noord-Holland
ro: Olanda de Nord

en: North Rhine-Westphalia
ro: Renania de Nord-Westfalia

en: Northern Ireland
ro: Irlanda de Nord

en: Norwegian
ro: Norvegiană

en: Nov.
ro: Noi.

en: November
ro: Noiembrie

en: Oct.
ro: Oct

en: October
ro: Octombrie

en: Old password:
ro: Vechea parolă:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s:
ro: Unul sau mai multe %(fieldname)s în %(name)s:

en: One or more %(fieldname)s in %(name)s: %(obj)s
ro: Unul sau mai multe %(fieldname)s în %(name)s: %(obj)s

en: One or more of the required fields wasn't submitted
ro: Unul sau mai multe câmpuri necesare nu au fost completate

en: Only POSTs are allowed
ro: Doar postările sunt permise

en: Only alphabetical characters are allowed here.
ro: Numai caractere alfabetice sunt permise aici.

en: Optional
ro: Opțional

en: Order:
ro: Ordonare:

en: Ordering
ro: Ordonate după

en: Page not found
ro: Pagină inexistentă

en: Password
ro: Parolă

en: Password (again)
ro: Parolă (din nou)

en: Password change
ro: Schimbă parola

en: Password change successful
ro: Schimbare reuşită a parolei

en: Password changed successfully.
ro: Schimbare reuşită a parolei

en: Password reset
ro: Resetează parola

en: Password reset on %s
ro: Parola resetată pe %s

en: Password reset successful
ro: Parola resetată cu succes

en: Password:
ro: Parolă:

en: Past 7 days
ro: Ultimele 7 zile

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Persian
ro: Persană

en: Personal info
ro: Informaţii personale

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
ro: Numerele de telefon trebuie să fie în format XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format. "%s" is invalid.
ro: Numerele de telefon trebuie să fie în format XXX-XXX-XXXX. "%s" e invalid.

en: Please close the unclosed %(tag)s tag from line %(line)s. (Line starts with "%(start)s".)
ro: Te rog închide tagurile %(tag)s din linia %(line)s. ( Linia începe cu "%(start)s".)

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
ro[0]: Vă rugăm să corectați eroarea de mai jos
ro[1]: Vă rugăm să corectați erorile de mai jos

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
ro: Va rugăm să introduceți numele de utilizator și parola corecte. Aveți grijă deoarece căsuțele sunt case sensitive.

en: Please enter a valid %s.
ro: Introduceți vă rog un %s valid.

en: Please enter a valid IP address.
ro: Introduceţi vă rog o adresă IP validă.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
ro: Introduceți vă rog un NIF sau NIE valid.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
ro: Introduceţi vă rog un NIF, NIE sau CIF valid.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
ro: Introduceți un număr de cont bancar valid de forma XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digit. | Please enter a valid decimal number with a whole part of at most %s digits.
ro[0]: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid cu partea întreagă de cel mult %s cifră.
ro[1]: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid cu partea întreagă de cel mult %s cifre.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s decimal place. | Please enter a valid decimal number with at most %s decimal places.
ro[0]: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid cu cel mult %s zecimală.
ro[1]: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid cu cel mult %s zecimale.

en: Please enter a valid decimal number with at most %s total digit. | Please enter a valid decimal number with at most %s total digits.
ro[0]: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid cu cel mult %s cifră.
ro[1]: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid cu cel mult %s cifre.

en: Please enter a valid decimal number.
ro: Vă rog introduceţi un număr zecimal valid.

en: Please enter a valid floating point number.
ro: Vă rog introduceţi un număr cu virgulă valid.

en: Please enter both fields or leave them both empty.
ro: Vă rog completaţi ambele câmpuri sau lăsaţi-le goale pe ambele.

en: Please enter something for at least one field.
ro: Vă rog completați cel puțin un câmp.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
ro[0]: Introduceți un ID valid pentru %(self)s. Valoarea %(value)r nu este validă.
ro[1]: Introduceți ID-uri valide pentru %(self)s. Valorile %(value)r nu sunt valide.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
ro: Introdu te rog vechea parolă, pentru motive de siguranţă, şi apoi tastează noua parolă de două ori pentru a verifica dacă ai tastat corect.

en: Please log in again, because your session has expired. Don't worry: Your submission has been saved.
ro: Vă rugăm să vă înregistrați din nou, deoarece sesiunea a expirat. Nu vă faceti griji: datele au fost salvate.

en: Polish
ro: Poloneză

en: Portugese
ro: Portugheză

en: Post a photo
ro: Adaugă o poză

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
ro: Postat de %(user)s la %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Presov region
ro: Regiunea Presov

en: Preview comment
ro: Previzualizare comentariu

en: Principality of Asturias
ro: Principatul Asturiei

en: Ratings
ro: Ratinguri

en: Recent Actions
ro: Acţiuni recente

en: Region of Murcia
ro: Regiunea Murcia

en: Relation to parent model
ro: Relatia cu un model parinte

en: Required
ro: Necesar

en: Required. 30 characters or fewer. Alphanumeric characters only (letters, digits and underscores).
ro: Necesar. 30 de caractere sau mai puțin. Doar caractere alfanumerice (litere, cifre, liniuțe de subliniere).

en: Reset my password
ro: Resetează-mi parola

en: Rhineland-Palatinate
ro: Renanina-Palatinat

en: Romanian
ro: Română

en: Russian
ro: Rusă

en: Sat
ro: Sâm

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Save
ro: Salvează

en: Save and add another
ro: Salvați și adăugați altul

en: Save and continue editing
ro: Salvați și continuați

en: Save as new
ro: Salvați ca nou

en: Saxony
ro: Saxonia

en: Saxony-Anhalt
ro: Saxonia-Anhalt

en: Scotland
ro: Scotia

en: Select %s
ro: Selectează %s

en: Select %s to change
ro: Selectează %s pentru schimbare

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
ro: Selectați un stat brazilian valid. Acest stat nu se află printre statele disponibile.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
ro: Selectați o opțiune validă. %(value)s nu face parte din opțiunile disponibile.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
ro: Selectați o opțiune validă. %s nu face parte din opțiunile disponibile.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
ro: Selectați o opțiune validă. Această opțiune nu face parte din opțiunile disponibile.

en: Select a valid choice; '%(data)s' is not in %(choices)s.
ro: Selectați o opțiune validă. '%(data)s' nu face parte din %(choices)s.

en: Separate multiple IDs with commas.
ro: Separă ID-urile multiple cu virgulă.

en: September
ro: Septembrie

en: Serbian
ro: Sârbă

en: Server Error <em>(500)</em>
ro: Eroare server <em>(500)</em>

en: Server error
ro: Eroare de server

en: Server error (500)
ro: Eroare de server (500)

en: Seville
ro: Sevilia

en: Show all
ro: Arată tot/toate

en: Show object ID
ro: Arată ID-ul obiectului

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
ro: Arată tipul de conținut și ID-ul unic pentru paginile ce reprezintă un singur obiect.

en: Silesia
ro: Silezia

en: Simplified Chinese
ro: Chineză simplificată

en: Site administration
ro: Administrare site

en: Slovak
ro: Slovacă

en: Slovenian
ro: Slovenă

en: Some text starting on line %(line)s is not allowed in that context. (Line starts with "%(start)s".)
ro: Textul începând cu linia %(line)s nu e permis în acest context. (Linia începând cu "%(start)s".)

en: Somebody tampered with the comment form (security violation)
ro: Cineva a modificat formularul de comentarii (încălcare a securității)

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
ro: Există o problema cu baza de date. Verificați dacă tabelele necesare din baza de date au fost create și verificați dacă baza de date poate fi citită de utilizatorul potrivit.

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: String (up to %(max_length)s)
ro: Sir de caractere (pana la %(max_length)s caractere)

en: Subcarpatia
ro: Podcarpatia

en: Sun
ro: Dum

en: Sunday
ro: Duminică

en: Swedish
ro: Suedeză

en: TIME_FORMAT
ro: H:i:s

en: Tamil
ro: Limba tamila

en: Telugu
ro: Limba telugu

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
ro: Mulţumesc pentru petrecerea folositoare a timpului cu situl astăzi.

en: Thanks for using our site!
ro: Mulţumesc pentru folosirea sitului nostru!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
ro: Acea adresa de e-mail nu are un nume de utilizator asociat. Sunteți sigur că v-ați înregistrat?

en: The "%(attr)s" attribute on line %(line)s has an invalid value. (Line starts with "%(start)s".)
ro: Atributul "%(attr)s" din linia %(line)s are o valoare invalidă. ( Linia începe cu "%(start)s".)

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
ro: %(name)s "%(obj)s" a fost inserat cu succes.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
ro: %(name)s "%(obj)s" au fost adăugate cu succes. Le puteți edita mai jos.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
ro: %(name)s "%(obj)s" au fost modificate cu succes.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
ro: %(name)s "%(obj)s" au fost șterse cu succes.

en: The %(site_name)s team
ro: Echipa %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
ro: %(verbose_name)s a fost creat cu succes.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
ro: %(verbose_name)s a fost șters.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
ro: %(verbose_name)s a fost actualizat cu succes.

en: The Chilean RUT is not valid.
ro: RUT-ul chilean nu este valid.

en: The Icelandic identification number is not valid.
ro: Numărul islandez de identificare nu este valid.

en: The URL %(url)s returned the invalid Content-Type header '%(contenttype)s'.
ro: URL-ul %(url)s a returnat un header Content-Type invalid '%(contenttype)s'.

en: The URL %s does not point to a valid QuickTime video.
ro: URL-ul %s nu pointează către o imagine video QuickTime validă.

en: The URL %s does not point to a valid image.
ro: URL-ul %s nu pointează către o imagine validă.

en: The URL %s is a broken link.
ro: URL-ul %s e invalid.

en: The comment form didn't provide either 'preview' or 'post'
ro: Formularul de comentariu nu specifică nici 'previzualizare' nici 'postare'

en: The comment form had an invalid 'target' parameter -- the object ID was invalid
ro: Formularul de comentariu a avut un parametru 'țintă' invalid -- ID-ul obiectului a fost invalid

en: The format for this field is wrong.
ro: Formatul acestui câmp este invalid.

en: The submitted file is empty.
ro: Fișierul uploadat este gol

en: The two 'new password' fields didn't match.
ro: Cele două câmpuri 'parola noua' nu au coincis.

en: The two password fields didn't match.
ro: Cele doua câmpuri pentru parole nu au coincis.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
ro: A apărut o eroare. Este raportată către administrator via email şi va fi reparată în scurt timp. Mulţumim pentru înţelegere.

en: This URL appears to be a broken link.
ro: URL-ul e invalid.

en: This account is inactive.
ro: Acest cont este inactiv.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
ro: Aceasta poate fi o cale absolută (ca mai sus) sau un URL începând cu 'http://'.

en: This comment was flagged by %(user)s:
    
    %(text)s
ro: Acest comentariu a fost marcat de %(user)s:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a sketchy user:
    
    %(text)s
ro: Acest comentariu a fost postat de un utilizator neordonat:
    
    %(text)s

en: This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comment:
    
    %(text)s | This comment was posted by a user who has posted fewer than %(count)s comments:
    
    %(text)s
ro[0]: Acest comentariu a fost postat de un utilizator care a postat mai puțin de %(count)s comentariu:
    
    %(text)s
ro[1]: Acest comentariu a fost postat de un utilizator care a postat mai puțin de %(count)s comentarii:
    
    %(text)s

en: This field cannot be null.
ro: Câmpul nu poate fi gol

en: This field is invalid.
ro: Câmpul este invalid.

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: This field must be given if %(field)s is %(value)s
ro: Acest câmp e necesar dacă %(field)s este %(value)s

en: This field must be given if %(field)s is not %(value)s
ro: Acest câmp e necesar dacă %(field)s nu este %(value)s

en: This field must match the '%s' field.
ro: Acest câmp trebuie să fie identic cu '%s'.

en: This field requires 11 digits.
ro: Acest câmp are nevoie de 11 cifre.

en: This field requires 7 or 8 digits.
ro: Acest câmp are nevoie de 7 sau 8 cifre.

en: This field requires 8 digits.
ro: Acest câmp are nevoie de 8 cifre.

en: This field requires at least 14 digits
ro: Acest câmp are nevoie de cel puțin 14 cifre.

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
ro: Acest câmp are nevoie de cel mult 11 cifre sau 14 caractere.

en: This field requires only numbers.
ro: Acest câmp acceptă doar numere.

en: This month
ro: Luna aceasta

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
ro: Acest obiect nu are un istoric al schimbărilor. Probabil nu a fost adăugat prin intermediul acestui sit de administrare.

en: This rating is required because you've entered at least one other rating.
ro: Acest rating este necesar deoarece ai introdus cel puțin un alt rating.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
ro: Aceasta ar trebui să fie o cale absolută, excluzând numele de domeniu. Exemplu: '/evenimente/cautare/'.

en: This value can't be comprised solely of digits.
ro: Această valoare nu poate conţîne numai cifre.

en: This value must be a decimal number.
ro: Această valoare trebuie să fie un număr zecimal.

en: This value must be a power of %s.
ro: Această valoare trebuie să fie o putere a lui %s.

en: This value must be an integer.
ro: Această valoare trebuie să fie un număr intreg.

en: This value must be at least %s.
ro: Această valoare trebuie să fie cel puțin %s.

en: This value must be between %(lower)s and %(upper)s.
ro: Această valoare trebuie să fie cuprinsa între %(lower)s și %(upper)s.

en: This value must be either None, True or False.
ro: Această valoare trebuie să fie falsă, adevarată sau nici una.

en: This value must be either True or False.
ro: Această valoare trebuie să fie ori falsă ori adevarată.

en: This value must be no more than %s.
ro: Această valoare trebuie să nu fie mai mult de %s.

en: This value must contain only letters, numbers and underscores.
ro: Această valoare trebuie să conţină numai litere, numere şi liniuţe de subliniere.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores or hyphens.
ro: Această valoare trebuie să conţină numai litere, numere, liniuţe de subliniere şi liniute.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
ro: Această valoare trebuie să conţină numai litere, numere, liniuţe de subliniere, slash-uri și dash-uri.

en: This year
ro: Anul acesta

en: Thu
ro: Joi

en: Thurgau
ro: JoiTurgovia

en: Thuringia
ro: Turingia

en: Thursday
ro: Joi

en: Time
ro: Timp

en: Time:
ro: Ora:

en: Today
ro: Astăzi

en: Traditional Chinese
ro: Chineză tradițională

en: Trencin region
ro: Regiunea Trencin

en: Trnava region
ro: Regiunea Trnava

en: Tue
ro: Mar

en: Tuesday
ro: Marţi

en: Turkish
ro: Turcă

en: Tyne and Wear
ro: Tyne și Wear

en: U.S. state (two uppercase letters)
ro: Stat SUA (doua litere mari)

en: Ukrainian
ro: Ucraineană

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ro: Încărcaţi o imagine validă. Fişierul încărcat nu era o imagine sau era o imagine coruptă.

en: Uppercase letters are not allowed here.
ro: Literele mari nu sunt permise aici.

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
ro: Folosiți '[algo]$[salt]$[hexdigest]' sau folosiți <a href="password/">formularul de schimbare a parolei</a>.

en: User
ro: Utilizator

en: Username
ro: Utilizator

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
ro: Username-ul nu are voie să conțină caracterul '@'.

en: Valencian Community
ro: Comunitatea Valencia

en: Valid HTML is required. Specific errors are:
    %s
ro: E necesar cod HTML valid. Erorile specifice sunt:
    %s

en: View on site
ro: Vizualizează pe site

en: Wales
ro: Țara Galilor

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
ro[0]: Îngrijiţi-vă limbajul! Cuvântul %s nu este permis aici.
ro[1]: Îngrijiţi-vă limbajul! Cuvintele %s nu sunt permise aici.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
ro: Ne pare rău, dar pagina cerută nu există.

en: We've e-mailed a new password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
ro: Am trimis o nouă parolă prin email la adresa furnizată. Ar trebui să o primeşti în scurt timp.

en: Wed
ro: Mie

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Welcome,
ro: Bine ai venit,

en: Welsh
ro: Galeză

en: West Pomerania
ro: Pomerania Occidentală

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
ro: Suma de control gresita pentru Numărul National din Registrul pentru Afaceri (REGON).

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
ro: Sumă de control greșită pentru Numărul Național de Identificare.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
ro: Sumă de control greșită pentru Numărul de Taxa (NIP).

en: XML text
ro: Text XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
ro: F Y

en: Year must be 1900 or later.
ro: Anul trebuie să fie 1900 sau posterior.

en: Yes
ro: Da

en: Yes, I'm sure
ro: Da, sunt sigur

en: You don't have permission to edit anything.
ro: Nu ai drepturi de editare.

en: You may add another %s below.
ro: Mai puteți adauga un alt %s mai jos.

en: You may edit it again below.
ro: Vă puteți edita datele din nou mai jos.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
ro: Ai primit acest email pentru că ai cerut o resetare a parolei

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
ro: Se pare că browserul dumneavoastra nu suporta cookies. Aveti nevoie de un browser care suporta cookies ca să vă logati.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
ro: Adresa ta de e-mail nu este numele tău de utilizator. Incearcă '%s' în schimb.

en: Your name:
ro: numele dumneavoastră

en: Your new password is: %(new_password)s
ro: Noua ta parolă este: %(new_password)s

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
ro: Parola dumneavoastră veche a fost introdusă incorect. Vă rugăm să o introduceți din nou.

en: Your password was changed.
ro: Parola a fost schimbată.

en: Your username, in case you've forgotten:
ro: Numele tău de utilizator, în caz că ai uitat:

en: YucatÃ¡n
ro: Yucatan

en: Zeeland
ro: Zeelanda

en: Zilina region
ro: Regiunea Zilina

en: Zuid-Holland
ro: Olanda de Sud

en: action flag
ro: steguleţ acţiune

en: action time
ro: timp acţiune

en: active
ro: activ

en: all %s
ro: toate %s

en: and
ro: și

en: approved by staff
ro: aprobat de echipă

en: change message
ro: schimbă mesaj

en: codename
ro: nume cod

en: comment
ro: comentariu

en: comments
ro: comentarii

en: content
ro: conţinut

en: content type
ro: tip conţinut

en: content types
ro: tipuri conţinut

en: date joined
ro: data aderării

en: date/time submitted
ro: data/ora creării

en: day | days
ro[0]: zi
ro[1]: zile

en: deletion date
ro: data ștergerii

en: display name
ro: nume afişat

en: domain name
ro: nume domeniu

en: e-mail address
ro: adresă email

en: eight
ro: opt

en: enable comments
ro: permite comentarii

en: expire date
ro: data expirare

en: filter:
ro: filtru:

en: first name
ro: Prenume

en: five
ro: cinci

en: flag date
ro: data marcării

en: flat page
ro: pagina plată

en: flat pages
ro: pagini plate

en: for your user account at %(site_name)s
ro: pentru contul tău la %(site_name)s

en: four
ro: patru

en: free comment
ro: permite comentariu fara înregistrare

en: free comments
ro: permite comentarii fara înregistrare

en: group
ro: grup

en: groups
ro: grupuri

en: headline
ro: titlu

en: hour | hours
ro[0]: oră
ro[1]: ore

en: ip address
ro: adresa ip

en: is public
ro: public

en: is removed
ro: șters

en: is valid rating
ro: este rating valid

en: jan
ro: ian

en: jul
ro: iul

en: jun
ro: iun

en: last login
ro: ultima logare

en: last name
ro: Nume

en: log entries
ro: intrări log

en: log entry
ro: intrare log

en: may
ro: mai

en: message
ro: mesaj

en: midnight
ro: miezul nopții

en: minute | minutes
ro[0]: minut
ro[1]: minute

en: minutes
ro: minute

en: moderator deletion
ro: șters de moderator

en: moderator deletions
ro: șterse de moderator

en: month | months
ro[0]: lună
ro[1]: luni

en: name
ro: nume

en: nd
ro: lea

en: nine
ro: nouă

en: noon
ro: amiază

en: nov
ro: noi

en: number of %s
ro: numărul de %s

en: object ID
ro: ID obiect

en: object id
ro: id obiect

en: object repr
ro: repr obiect

en: one
ro: unu

en: or
ro: sau

en: password
ro: parolă

en: permission
ro: permisiune

en: permissions
ro: permisiuni

en: person's name
ro: numele persoanei

en: rd
ro: lea

en: redirect
ro: redirectare

en: redirect from
ro: redirectat de la

en: redirect to
ro: redirectat la

en: redirects
ro: redictări

en: registration required
ro: necesită înregistrare

en: related `%(label)s.%(name)s` objects
ro: obiectele `%(label)s.%(name)s` asociate

en: score
ro: punctaj

en: score date
ro: data punctajului

en: session
ro: sesiune

en: session data
ro: date sesiune

en: session key
ro: cheie sesiune

en: sessions
ro: sesiuni

en: seven
ro: șapte

en: site
ro: sit

en: sites
ro: sit

en: six
ro: șase

en: st
ro: ul

en: staff status
ro: stare staff

en: superuser status
ro: stare superutilizator

en: template name
ro: nume şablon

en: th
ro: ul

en: the related `%(label)s.%(type)s` object
ro: obiectul `%(label)s.%(type)s` asociat

en: three
ro: trei

en: title
ro: titlu

en: today
ro: astăzi

en: tomorrow
ro: mâine

en: two
ro: doi

en: user
ro: utilizator

en: user permissions
ro: permisiuni utilizator

en: username
ro: nume utilizator

en: users
ro: utilizatori

en: week | weeks
ro[0]: săptămână
ro[1]: săptămâni

en: year | years
ro[0]: an
ro[1]: ani

en: yes,no,maybe
ro: da,nu,poate

en: yesterday
ro: ieri
