Django - en to pt translation catalogue (836 entries)

en: 
    <p class="help">To install bookmarklets, drag the link to your bookmarks
    toolbar, or right-click the link and add it to your bookmarks. Now you can
    select the bookmarklet from any page in the site.  Note that some of these
    bookmarklets require you to be viewing the site from a computer designated
    as "internal" (talk to your system administrator if you aren't sure if
    your computer is "internal").</p>
pt: 
    <p class="help">Para instalar um item no bookmark, arraste o link para a 
    barra de ferramentas de bookmarks, ou clique com o botão direito no link e
    adicione-o à barra de ferramentas. Agora você pode selecionar o item de
    bookmark de qualquer página do site. Lembre-se que alguns desses itens
    de bookmark requerem que você veja o site de um computador designado
    como "interno" (converse com seu administrador de sistemas se você não
    souber se seu computador é "interno").</p>

en:  By %(filter_title)s
pt: Por %(filter_title)s

en: "%s" is not a valid value for a primary key.
pt: "%s" não é um valor válido para uma chave primária.

en: %(count)s %(name)s was changed successfully. | %(count)s %(name)s were changed successfully.
pt[0]: %(count)s %(name)s modificado com sucesso.
pt[1]: %(count)s %(name)s modificados com sucesso.

en: %(field_name)s must be unique for %(date_field)s %(lookup)s.
pt: %(field_name)s deverá ser único para %(date_field)s %(lookup)s.

en: %(model_name)s with this %(field_label)s already exists.
pt: %(model_name)s com este %(field_label)s já existe.

en: %(name)s object with primary key %(key)r does not exist.
pt: Objeto %(name)s com chave primária %(key)r não existe.

en: %(site_name)s comments
pt: Comentários de %(site_name)s

en: %(total_count)s selected | All %(total_count)s selected
pt[0]: %(total_count)s selecionado
pt[1]: Todos %(total_count)s selecionados

en: %(value).1f billion | %(value).1f billion
pt[0]: %(value).1f bilhão
pt[1]: %(value).1f bilhões

en: %(value).1f million | %(value).1f million
pt[0]: %(value).1f milhão
pt[1]: %(value).1f milhões

en: %(value).1f trillion | %(value).1f trillion
pt[0]: %(value).1f trilhão
pt[1]: %(value).1f trilhões

en: %s administration
pt: Administração de %s

en: %s does not appear to be a urlpattern object
pt: %s não aparenta ser um objeto urlpattern

en: 1 comment was successfully %(action)s. | %(count)s comments were successfully %(action)s.
pt[0]: 1 comentários foi %(action)s com sucesso.
pt[1]: %(count)s comentários foram %(action)s com sucesso.

en: 1 result | %(counter)s results
pt[0]: 1 resultado
pt[1]: %(counter)s resultados

en: <h3>By %s:</h3>
    <ul>
pt: <h3>Por %s</h3>
    <ul>

en: A Coruna
pt: Corunha

en: A user with that username already exists.
pt: Um usuário com este nome de usuário já existe.

en: Aargau
pt: Argóvia

en: Action
pt: Ação

en: Action:
pt: Ação:

en: Add
pt: Adicionar

en: Add %(name)s
pt: Adicionar %(name)s

en: Add %s
pt: Adicionar %s

en: Add Another
pt: Adicionar Outro(a)

en: Add another %(verbose_name)s
pt: Adicionar outro %(verbose_name)s

en: Added %(name)s "%(object)s".
pt: Adicionado %(name)s "%(object)s"

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Alacant
pt: Alicante

en: Albanian
pt: Albanesa

en: All
pt: Todos

en: All dates
pt: Todas as datas

en: Almeria
pt: Almería

en: An error occurred when transforming the geometry to the SRID of the geometry form field.
pt: Ocorreu um erro ao transformar a geometria para o SRID do campo de formulário de geometria.

en: Andalusia
pt: Andaluzia

en: Any date
pt: Qualquer data

en: App %r not found
pt: Aplicação %r não encontrada

en: Appenzell Ausserrhoden
pt: Appenzell Exterior

en: Appenzell Innerrhoden
pt: Appenzell Interior

en: Approve
pt: Aprovar

en: Approve a comment
pt: Aprovar um comentário

en: Approve selected comments
pt: Aprovar comentários selecionados

en: April
pt: Abril

en: Arabic
pt: Árabe

en: Aragon
pt: Aragão

en: Arava
pt: Álava

en: Are you sure you want to delete the %(object_name)s "%(escaped_object)s"? All of the following related items will be deleted:
pt: Você tem certeza que quer remover %(object_name)s "%(escaped_object)s"? Todos os seguintes itens relacionados serão removidos:

en: Are you sure you want to delete the selected %(object_name)s objects? All of the following objects and their related items will be deleted:
pt: Você tem certeza que quer remover os objetos %(object_name)s selecionados? Todos os seguintes objetos e seus itens relacionados serão removidos:

en: Are you sure?
pt: Tem certeza?

en: Argentinean Spanish
pt: Espanhol Argentino

en: As above, but opens the admin page in a new window.
pt: Como acima, mas abre a página de administração em uma nova janela.

en: Asturias
pt: Astúrias

en: Aug.
pt: Ago.

en: August
pt: Agosto

en: Avila
pt: Ávila

en: Baden-Wuerttemberg
pt: Baden-Wüerttemberg

en: Balearic Islands
pt: Ilhas Baleares

en: Banovce nad Bebravou
pt: Bánovce nad Bebravou

en: Banska Bystrica
pt: Banská Bystrica

en: Banska Bystrica region
pt: Região de Banská Bystrica

en: Banska Stiavnica
pt: Banská Štiavnica

en: Basel-Land
pt: Basiléia-Campo

en: Basel-Stadt
pt: Basiléia-Cidade

en: Basque
pt: Basco

en: Basque Country
pt: País Basco

en: Bavaria
pt: Baviera

en: Berlin
pt: Berlim

en: Berne
pt: Berna

en: Big (8 byte) integer
pt: Inteiro grande (8 byte)

en: Bizkaia
pt: Biscaia

en: Bookmarklets
pt: Itens de bookmark

en: Boolean (Either True or False)
pt: Booleano (Verdadeiro ou Falso)

en: Boolean (Either True, False or None)
pt: Booleano (Verdadeiro, Falso ou Nada)

en: Bosnian
pt: Bósnia

en: Brandenburg
pt: Brandenburgo

en: Bratislava region
pt: Região de Bratislava

en: Brazilian Portuguese
pt: Português Brasileiro

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Bytca
pt: Bytča

en: Caceres
pt: Cáceres

en: Cadca
pt: Čadca

en: Cadiz
pt: Cádiz

en: Canary Islands
pt: Ilhas Canárias

en: Cantabria
pt: Cantábria

en: Carinthia
pt: Caríntia

en: Carlsbad Region
pt: Região de Carlsbad

en: Castello
pt: Castellón

en: Castile and Leon
pt: Cestela e Leão

en: Castile-La Mancha
pt: Castela-La Mancha

en: Catalan
pt: Catalão

en: Catalonia
pt: Catalunha

en: Central Bohemian Region
pt: Região de Boêmia Central

en: Central Scotland
pt: Central

en: Change
pt: Modificar

en: Change %s
pt: Modificar %s

en: Change history: %s
pt: Histórico de modificações: %s

en: Change my password
pt: Alterar minha senha

en: Change password
pt: Alterar senha

en: Change password: %s
pt: Alterar senha: %s

en: Change:
pt: Modificar:

en: Changed %(list)s for %(name)s "%(object)s".
pt: Modificado %(list)s para %(name)s "%(object)s".

en: Changed %s.
pt: Modificado %s.

en: Check this box if the comment is inappropriate. A "This comment has been removed" message will be displayed instead.
pt: Selecione esta opção se o comentário é inapropriado. A mensagem "Este comentário foi removido" será mostrada no lugar.

en: Ciudad Real
pt: Cidade Real

en: Clear selection
pt: Limpar seleção

en: Click here to select the objects across all pages
pt: Clique aqui para selecionar os objetos de todas as páginas

en: Co-ordination numbers are not allowed.
pt: Números de coordenação não são permitidos.

en: Comma-separated integers
pt: Inteiros separados por vírgula

en: Comment
pt: Comentário

en: Confirm password:
pt: Confirme a senha:

en: Content
pt: Conteúdo

en: Cordoba
pt: Córdoba

en: Cornwall and Isles of Scilly
pt: Cornualha e Ilhas Scilly

en: County Antrim
pt: Condado de Antrim

en: County Armagh
pt: Condado de Armagh

en: County Down
pt: Condado de Down

en: County Fermanagh
pt: Condado de Fermanagh

en: County Londonderry
pt: Condado de Derry

en: County Tyrone
pt: Condado de Tyrone

en: Croatian
pt: Croata

en: Cumbria
pt: Cúmbria

en: Currently:
pt: Atualmente:

en: Czech
pt: Tcheco

en: DATETIME_FORMAT
pt: j \de N \de Y à\s H:i

en: DATE_FORMAT
pt: j \de N \de Y

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Database error
pt: Erro no banco de dados

en: Date (with time)
pt: Data e hora

en: Date (without time)
pt: Data (sem hora)

en: Date/time
pt: Data/hora

en: Date:
pt: Data:

en: Dec.
pt: Dez.

en: December
pt: Dezembro

en: Decimal number
pt: Número decimal

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete multiple objects
pt: Remover múltiplos objetos

en: Delete selected %(verbose_name_plural)s
pt: Remover %(verbose_name_plural)s selecionados

en: Delete?
pt: Apagar?

en: Deleted %(name)s "%(object)s".
pt: Deletado %(name)s "%(object)s".

en: Deleting the %(object_name)s '%(escaped_object)s' would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
pt: A remoção de '%(object_name)s' %(escaped_object)s pode resultar na remoção de objetos relacionados, mas sua conta não tem a permissão para remoção dos seguintes tipos de objetos:

en: Deleting the %(object_name)s would result in deleting related objects, but your account doesn't have permission to delete the following types of objects:
pt: A remoção de %(object_name)s pode resultar na remoção de objetos relacionados, mas sua conta não tem a permissão para remoção dos seguintes tipos de objetos:

en: Designates that this user has all permissions without explicitly assigning them.
pt: Indica que este usuário tem todas as permissões sem atribuí-las explicitamente.

en: Designates whether the user can log into this admin site.
pt: Indica que usuário consegue acessar este site de administração.

en: Designates whether this user should be treated as active. Unselect this instead of deleting accounts.
pt: Indica que o usuário será tratado como ativo. Ao invés de excluir contas de usuário, desmarque isso.

en: Django administration
pt: Administração do Django

en: Django site admin
pt: Site de administração do Django

en: Documentation
pt: Documentação

en: Documentation bookmarklets
pt: Documentação de itens de bookmark

en: Documentation for this page
pt: Documentação para esta página

en: Dolny Kubin
pt: Dolný Kubín

en: Drenthe
pt: Drente

en: Dunajska Streda
pt: Dunajská Streda

en: Dutch
pt: Neerlandês

en: E-mail address
pt: Endereço de e-mail

en: E-mail address:
pt: Endereço de e-mail:

en: East Sussex
pt: Sussex Oriental

en: Eastern Cape
pt: Cabo Oriental

en: Edit this object (current window)
pt: Editar este objeto (janela atual)

en: Edit this object (new window)
pt: Editar este objeto (nova janela)

en: Email address
pt: Endereço de e-mail

en: England
pt: Inglaterra

en: English
pt: Inglês

en: Ensure that there are no more than %s decimal places.
pt: Certifique-se de que não tenha mais de %s casa decimais.

en: Ensure that there are no more than %s digits before the decimal point.
pt: Certifique-se de que não tenha mais de %s dígitos antes do ponto decimal.

en: Ensure that there are no more than %s digits in total.
pt: Certifique-se de que não tenha mais de %s dígitos no total.

en: Ensure this filename has at most %(max)d characters (it has %(length)d).
pt: Certifique-se de que o arquivo tenha no máximo %(max)d caracteres (ele possui %(length)d).

en: Ensure this value has at least %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
pt: Certifique-se de que o valor tenha no mínimo %(limit_value)d caracteres (ele possui %(show_value)d).

en: Ensure this value has at most %(limit_value)d characters (it has %(show_value)d).
pt: Certifique-se de que o valor tenha no máximo %(limit_value)d caracteres (ele possui %(show_value)d).

en: Ensure this value is %(limit_value)s (it is %(show_value)s).
pt: Certifique-se de que o valor é %(limit_value)s (ele é %(show_value)s).

en: Ensure this value is greater than or equal to %(limit_value)s.
pt: Certifique-se que este valor seja maior ou igual a %(limit_value)s.

en: Ensure this value is less than or equal to %(limit_value)s.
pt: Certifique-se que este valor seja menor ou igual a %(limit_value)s.

en: Enter a 4 digit post code.
pt: Informe um código postal de 4 dígitos.

en: Enter a Swedish postal code in the format XXXXX.
pt: Informe um código postal sueco válido no formato XXXXX.

en: Enter a U.S. state or territory.
pt: Insira um estado ou território dos E.U.A.

en: Enter a birth number in the format XXXXXX/XXXX or XXXXXXXXXX.
pt: Informe um número de nascimento no formato XXXXXX/XXXX ou XXXXXXXXXX.

en: Enter a list of values.
pt: Informe uma lista de valores.

en: Enter a new password for the user <strong>%(username)s</strong>.
pt: Informe uma nova senha para o usuário <strong>%(username)s</strong>.

en: Enter a number.
pt: Informe um número.

en: Enter a postal code in the format NNNN or ANNNNAAA.
pt: Informe um código postal no formato NNNN ou ANNNNAAA.

en: Enter a postal code in the format XX-XXX.
pt: Informe um código postal válido no formato XX-XXX.

en: Enter a postal code in the format XXX XXX.
pt: Informe um código postal no formato XXX XXX.

en: Enter a postal code in the format XXXXX or XXX XX.
pt: Informe um código postal no formato XXXXX ou XXX XX.

en: Enter a postal code in the format XXXXXXX or XXX-XXXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXXXXX ou XXX-XXXX.

en: Enter a tax number field (NIP) in the format XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.
pt: Informe um número de imposto (NIP) no formato XXX-XXX-XX-XX or XX-XX-XXX-XXX.

en: Enter a valid 'slug' consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
pt: Insira um "slug" válido consistindo de letras, números, sublinhados (_) ou hífens.

en: Enter a valid Austrian Social Security Number in XXXX XXXXXX format.
pt: Informe um número de Seguro Social Austríaco válido no formato XXXX XXXXXX.

en: Enter a valid CI number in X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X or XXXXXXXX format.
pt: Informe um número CI válido no formato X.XXX.XXX-X,XXXXXXX-X ou XXXXXXXX.

en: Enter a valid CI number.
pt: Informe um número CI válido.

en: Enter a valid CIF.
pt: Informe um CIF válido.

en: Enter a valid CNP.
pt: Informe um CNP válido.

en: Enter a valid CUIT in XX-XXXXXXXX-X or XXXXXXXXXXXX format.
pt: Informe um CUIT válido no formato XX-XXXXXXXX-X ou XXXXXXXXXXXX.

en: Enter a valid Canadian Social Insurance number in XXX-XXX-XXX format.
pt: Informe um número de Canadian Social Insurance válido no formato XXX-XXX-XXX.

en: Enter a valid Chilean RUT.
pt: Informe um RUT chileno válido.

en: Enter a valid Chilean RUT. The format is XX.XXX.XXX-X.
pt: Informe um RUT chileno válido. O formato é XX.XXX.XXX-X.

en: Enter a valid Finnish social security number.
pt: Informe um número de seguro social finlandês válido.

en: Enter a valid German identity card number in XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X format.
pt: Informe um número de cartão de identidade Alemã no formato XXXXXXXXXXX-XXXXXXX-XXXXXXX-X.

en: Enter a valid IBAN in ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX format
pt: Informe um IBAN válido no formato ROXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXX.

en: Enter a valid IC number.
pt: Informe um número IC válido.

en: Enter a valid IPv4 address.
pt: Informe um endereço IPv4 válido.

en: Enter a valid Icelandic identification number. The format is XXXXXX-XXXX.
pt: Informe um número de identificação islandês válido.

en: Enter a valid Kuwaiti Civil ID number
pt: Informe um ID Civil Kuwaitiano válido.

en: Enter a valid NIK/KTP number
pt: Informe um número NIK/KTP válido.

en: Enter a valid Norwegian social security number.
pt: Informe um número de segurança social norueguês válido.

en: Enter a valid SoFi number
pt: Informe um número SoFi válido.

en: Enter a valid Social Security number.
pt: Informe um número de Segurança Social válido.

en: Enter a valid South African ID number
pt: Informe um ID sul-africado válido.

en: Enter a valid South African postal code
pt: Informe um código postal sul-africado válido.

en: Enter a valid Swedish organisation number.
pt: Informe um número de organização sueco válido.

en: Enter a valid Swedish personal identity number.
pt: Informe um número sueco de identidade pessoal válido.

en: Enter a valid Swiss identity or passport card number in X1234567<0 or 1234567890 format.
pt: Informe uma indentidade Suíça ou número de passaporte válido no formato X1234567<0 ou 1234567890.

en: Enter a valid U.S. Social Security number in XXX-XX-XXXX format.
pt: Informe um número de Seguro Social dos EUA válido no formato XXX-XX-XXXX.

en: Enter a valid URL.
pt: Informe uma URL válida.

en: Enter a valid VAT number.
pt: Informe um número IVA válido.

en: Enter a valid birth number.
pt: Informe um número de nascimento válido.

en: Enter a valid date in YYYY-MM-DD format.
pt: Informe uma data válida no formato AAAA-MM-DD.

en: Enter a valid date.
pt: Informe uma data válida.

en: Enter a valid date/time in YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
pt: Informe uma data/hora válida no formato YYYY-MM-DD HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid date/time.
pt: Informe uma data/hora válida.

en: Enter a valid e-mail address.
pt: Informe um endereço de email válido.

en: Enter a valid phone number
pt: Informe um número de telefone válido.

en: Enter a valid phone number in one of the formats 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX or 9XXXXXXXX.
pt: Informe um número de telefone válido em um destes formatos 6XXXXXXXX, 8XXXXXXXX ou 9XXXXXXXX.

en: Enter a valid post code
pt: Informe um código postal válido.

en: Enter a valid postal code
pt: Informe um código postal válido.

en: Enter a valid postal code in the format XXXXXX
pt: Informe um código postal no formato XXXXXX.

en: Enter a valid postal code in the range and format 01XXX - 52XXX.
pt: Informe um código postal válido no intervalo e formato 01XXX - 52XXX.

en: Enter a valid postcode.
pt: Informe um código postal válido.

en: Enter a valid time in HH:MM[:ss[.uuuuuu]] format.
pt: Informe uma hora válida no formato HH:MM[:ss[.uuuuuu]].

en: Enter a valid time.
pt: Informe uma hora válida.

en: Enter a valid value.
pt: Informe um valor válido.

en: Enter a valid vehicle license plate number
pt: Informe uma placa de licença de veículo válida.

en: Enter a valid zip code.
pt: Informe um código postal válido.

en: Enter a whole number.
pt: Informe um número inteiro.

en: Enter a zip code in the format XXXX-XXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX or XXXXX-XXXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXXX ou XXXXX-XXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX-XXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXXX-XXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXXX.

en: Enter a zip code in the format XXXXXXX.
pt: Informe um código postal no formato XXXXXXX.

en: Enter new password
pt: Insira a nova senha

en: Enter only digits separated by commas.
pt: Informe apenas dígitos separados por vírgulas.

en: Enter the same password as above, for verification.
pt: Informe a mesma senha digitada acima, para verificação.

en: Estado de México
pt: Estado do México

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Example: '/about/contact/'. Make sure to have leading and trailing slashes.
pt: Exemplo: '/sobre/contato/'. Lembre-se das barras no começo e no final.

en: Example: 'flatpages/contact_page.html'. If this isn't provided, the system will use 'flatpages/default.html'.
pt: Exemplo: 'flatpages/contact_page.html'. Se não for informado, será utilizado 'flatpages/default.html'.

en: Feb.
pt: Fev.

en: February
pt: Fevereiro

en: Federal Government
pt: Governo Federal

en: Field of type: %(field_type)s
pt: Campo do tipo: %(field_type)s

en: Fields on %s objects
pt: Campos nos objetos %s

en: File path
pt: Caminho de arquivo

en: Filter
pt: Filtro

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First, enter a username and password. Then, you'll be able to edit more user options.
pt: Primeiro, informe um nome de usuário e senha. Depois você será capaz de editar mais opções do usuário.

en: Flag
pt: Marcar

en: Flag selected comments
pt: Marcar comentários selecionados

en: Flag this comment
pt: Marcar um comentário

en: Flevoland
pt: Flevolândia

en: Floating point number
pt: Número de ponto flutuante

en: Foral Community of Navarre
pt: Comunidade Foral de Navarra

en: Foreign Key (type determined by related field)
pt: Chave Estrangeira (tipo determinado pelo campo relacionado)

en: Forgotten your password? Enter your e-mail address below, and we'll e-mail instructions for setting a new one.
pt: Esqueceu sua senha? Digite seu e-mail abaixo e receberá instruções para definir uma nova.

en: Free State
pt: Estado Livre

en: French
pt: Francês

en: Fri
pt: Sex

en: Fribourg
pt: Friburgo

en: Friday
pt: Sexta-feira

en: Friesland
pt: Frísia

en: Frisian
pt: Frísia

en: Galicia
pt: Galiza

en: Galician
pt: Galiciano

en: Gelderland
pt: Güéldria

en: Geneva
pt: Genebra

en: Geometry collection
pt: Coleção geométrica

en: Georgian
pt: Georgiano

en: German
pt: Alemão

en: Girona
pt: Gerunda

en: Glarus
pt: Glaris

en: Go
pt: Ir

en: Gotland
pt: Gotlândia

en: Graubuenden
pt: Grisões

en: Greater London
pt: Grande Londres

en: Greater Manchester
pt: Grande Manchester

en: Greater Poland
pt: Grande Polônia

en: Greek
pt: Grego

en: Groningen
pt: Groninga

en: Groups
pt: Grupos

en: Guipuzkoa
pt: Guipúscoa

en: Hamburg
pt: Hamburgo

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Highland
pt: Terras Altas

en: History
pt: Histórico

en: Hold down "Control", or "Command" on a Mac, to select more than one.
pt: Mantenha pressionado "Control" (ou "Command" no Mac) para selecionar mais de uma opção.

en: Home
pt: Início

en: Hradec Region
pt: Região de Hradec

en: Humenne
pt: Humenné

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Icelandic
pt: Islandês

en: If this is checked, only logged-in users will be able to view the page.
pt: Se estiver assinalado, apenas usuários autenticados poderão ver a página.

en: If you enter anything in this field your comment will be treated as spam
pt: Se você inserir qualquer coisa neste campo, seu comentário será tratado como spam

en: Illes Balears
pt: Ilhas Baleares

en: Important dates
pt: Datas importantes

en: In addition to the permissions manually assigned, this user will also get all permissions granted to each group he/she is in.
pt: Em adição às permissões atribuídas manualmente, este usuário também terá todas as permissões dadas a cada grupo que participar.

en: Integer
pt: Inteiro

en: Invalid CNPJ number.
pt: Número de CNPJ inválido.

en: Invalid CPF number.
pt: Número de CPF inválido.

en: Invalid CUIT.
pt: CUIT inválido.

en: Invalid checksum for CIF.
pt: O CIF é incorreto.

en: Invalid checksum for NIE.
pt: O NIE é incorreto.

en: Invalid checksum for NIF.
pt: O NIF é incorreto.

en: Invalid checksum for bank account number.
pt: Número de verificação de conta bancária incorreto.

en: Invalid date: %s
pt: Data inválida: %s

en: Invalid geometry type.
pt: Tipo geométrico inválido.

en: Invalid geometry value.
pt: Valor geométrico inválido.

en: Invalid optional parameter Gender, valid values are 'f' and 'm'
pt: Parâmetro opcional Gênero inválido, os valores válidos são 'f' e 'm'

en: Irish
pt: Irlandês

en: Italian
pt: Italiano

en: Items must be selected in order to perform actions on them. No items have been changed.
pt: Os itens devem ser selecionados a fim de executar ações sobre eles. Nenhum item foi modificado.

en: Jaen
pt: Jaén

en: Jakarta
pt: Jacarta

en: January
pt: Janeiro

en: Japanese
pt: Japonês

en: Jawa Barat
pt: Java Ocidental

en: Jawa Tengah
pt: Java Central

en: Jawa Timur
pt: Java Oriental

en: July
pt: Julho

en: Jumps to the admin page for pages that represent a single object.
pt: Vai para a página de administração que representa um objeto.

en: Jumps you from any page to the documentation for the view that generates that page.
pt: Leva você de qualquer página para a documentação da view que gera tal página.

en: June
pt: Junho

en: Kalimantan Barat
pt: Kalimantan Ocicental

en: Kalimantan Selatan
pt: Kalimantan do Sul

en: Kalimantan Tengah
pt: Kalimantan Central

en: Kalimantan Timur
pt: Kalimantan Oriental

en: Kannada
pt: Canarês

en: Kepulauan Bangka Belitung
pt: Ilhas Bangka Belitung

en: Kepulauan Bangka-Belitung
pt: Ilhas Bangka-Belitung

en: Kepulauan Riau
pt: Ilhas Riau

en: Kezmarok
pt: Kežmarok

en: Kilkenny
pt: Condado

en: Komarno
pt: Komárno

en: Korean
pt: Coreano

en: Kosice - okolie
pt: Košice - okolie

en: Kosice I
pt: Košice I

en: Kosice II
pt: Košice II

en: Kosice III
pt: Košice III

en: Kosice IV
pt: Košice IV

en: Kosice region
pt: Região de Košice

en: Kyoto
pt: Quioto

en: Kysucke Nove Mesto
pt: Kysucké Nové Mesto

en: Latest comments on %(site_name)s
pt: Últimos comentários em %(site_name)s

en: Latvian
pt: Letão

en: Leitrim
pt: Condado

en: Leon
pt: Leão

en: Lesser Poland
pt: Pequena Polônia

en: Levoca
pt: Levoča

en: Liberec Region
pt: Região de Liberec

en: Limburg
pt: Limburgo

en: Line string
pt: Linha string

en: Liptovsky Mikulas
pt: Liptovský Mikuláš

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Lleida
pt: Lérida

en: Lodz
pt: Łódź

en: Log in
pt: Acessar

en: Log in again
pt: Acessar novamente

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Logged out
pt: Sessão encerrada

en: Looks like your browser isn't configured to accept cookies. Please enable cookies, reload this page, and try again.
pt: Parece que seu navegador não está configurado para aceitar cookies. Por favor habilite os cookies, recarregue esta página, e tente novamente.

en: Lookup
pt: Olhar

en: Lower Austria
pt: Baixa Áustria

en: Lower Saxony
pt: Baixa-Saxônia

en: Lower Silesia
pt: Baixa Silésia

en: Lubusz
pt: Lubúsquia

en: Lucenec
pt: Lučenec

en: Lucerne
pt: Lucerna

en: MONTH_DAY_FORMAT
pt: j \de F

en: Macedonian
pt: Macedônio

en: Malaga
pt: Málaga

en: Maluku
pt: Molucas

en: Maluku Utara
pt: Molucas do Norte

en: Many-to-many relationship
pt: Relacionamento muitos-para-muitos

en: March
pt: Março

en: Masovia
pt: Mazóvia

en: May
pt: Maio

en: Mecklenburg-Western Pomerania
pt: Mecklemburgo-Pomerânia Ocidental

en: Melilla
pt: Melilha

en: Metadata
pt: Meta-dados

en: Model %(model)s with pk %(pk)r does not exist.
pt: Model %(model)s com chave primária %(pk)r não existe.

en: Model %(model_name)r not found in app %(app_label)r
pt: Model %(model_name)r não encontrado na aplicação %(app_label)r

en: Models available in the %(name)s application.
pt: Modelos disponíveis na aplicação %(name)s

en: Mon
pt: Seg

en: Monday
pt: Segunda-feira

en: Moravian-Silesian Region
pt: Região de Morávia-Silésia

en: Multi polygon
pt: Multipolígono

en: Multi-line string
pt: Multilinha string

en: Multi-point
pt: Multiponto

en: Murcia
pt: Múrcia

en: My Actions
pt: Minhas Ações

en: Name
pt: Nome

en: Namestovo
pt: Námestovo

en: Nanggroe Aceh Darussalam
pt: Achém

en: National Business Register Number (REGON) consists of 9 or 14 digits.
pt: O Número Nacional de Registro de Negócios (REGON) consiste em 9 ou 14 dígitos.

en: National Identification Number consists of 11 digits.
pt: O Número de Identificação Nacional consistem de 11 dígitos.

en: Navarre
pt: Navarra

en: Neuchatel
pt: Neuchâtel

en: New password
pt: Nova senha

en: New password confirmation
pt: Confirmação da nova senha

en: New password:
pt: Nova senha:

en: Nidwalden
pt: Nidwald

en: Nitra region
pt: Região de Nitra

en: No
pt: Não

en: No action selected.
pt: Nenhuma ação selecionada.

en: No fields changed.
pt: Nenhum campo modificado.

en: No file was submitted.
pt: Não foi enviado nenhum arquivo.

en: No file was submitted. Check the encoding type on the form.
pt: Nenhum arquivo enviado. Verifique o tipo de codificação do formulário.

en: No geometry value provided.
pt: Nenhum valor geométrico fornecido.

en: None
pt: Nenhum

en: None available
pt: Nenhuma disponível

en: Noord-Brabant
pt: Brabante do Norte

en: Noord-Holland
pt: Holanda do Norte

en: North Rhine-Westphalia
pt: Renânia do Norte-Vestfália

en: North West
pt: Noroeste

en: Northern Cape
pt: Cabo Setentrional

en: Northern Ireland
pt: Irlanda do Norte

en: Northumberland
pt: Nortúmbria

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Nove Mesto nad Vahom
pt: Nové Mesto nad Váhom

en: Nove Zamky
pt: Nové Zámky

en: November
pt: Novembro

en: Nusa Tenggara Barat
pt: Sonda Ocidental

en: Nusa Tenggara Timur
pt: Sonda Oriental

en: Obwalden
pt: Obwald

en: Oct.
pt: Out.

en: October
pt: Outubro

en: Old password
pt: Senha antiga

en: Olomouc Region
pt: Região de Olomouc

en: One-to-one relationship
pt: Relacionamento um-para-um

en: Order
pt: Ordem

en: Orkney Islands
pt: Órcades

en: Osaka
pt: Osaca

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: Palencia
pt: Palência

en: Papua Barat
pt: Papua Ocidental

en: Papua dan Papua Barat
pt: Papua e Papua Ocidental

en: Pardubice Region
pt: Região de Pardubice

en: Partizanske
pt: Partizánske

en: Password
pt: Senha

en: Password (again)
pt: Senha (novamente)

en: Password change
pt: Alterar senha

en: Password change successful
pt: Senha alterada com sucesso

en: Password changed successfully.
pt: Senha modificada com sucesso.

en: Password confirmation
pt: Confirmação de senha

en: Password reset
pt: Recuperar senha

en: Password reset complete
pt: Recuperação de senha completa

en: Password reset confirmation
pt: Confirmação de recuperação de senha

en: Password reset on %s
pt: Recuperar senha em %s

en: Password reset successful
pt: Senha recuperada com sucesso

en: Password reset unsuccessful
pt: Recuperação de senha sem sucesso

en: Password:
pt: Senha:

en: Past 7 days
pt: Últimos 7 dias

en: Permissions
pt: Permissões

en: Persian
pt: Persa

en: Personal info
pt: Informações pessoais

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Phone numbers must be in 0X XX XX XX XX format.
pt: Números de telefone devem estar no formato 0X XX XX XX XX.

en: Phone numbers must be in XX-XXXX-XXXX format.
pt: Números de telefone devem estar no formato XX-XXXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXX-XXX-XXXX format.
pt: Números de telefone devem estar no formato XXX-XXX-XXXX.

en: Phone numbers must be in XXXX-XXXXXX format.
pt: Números de telefone devem estar no formato XXXX-XXXXXX.

en: Phone numbers must have 9 digits, or start by + or 00.
pt: Números de telefone precisam conter 9 dígios, ou começarem com + ou 00.

en: Piestany
pt: Piešťany

en: Pilsen Region
pt: Região de Pilsen

en: Please correct the duplicate data for %(field)s, which must be unique.
pt: Por favor, corrija o valor duplicado para %(field)s, o qual deve ser único

en: Please correct the duplicate data for %(field)s.
pt: Por favor, corrija o valor duplicado para %(field)s.

en: Please correct the duplicate data for %(field_name)s which must be unique for the %(lookup)s in %(date_field)s.
pt: Por favor corrija os dados duplicados em %(field_name)s que deverá ser único para o %(lookup)s em %(date_field)s.

en: Please correct the duplicate values below.
pt: Por favor, corrija os valores duplicados abaixo.

en: Please correct the error below | Please correct the errors below
pt[0]: Por favor, corrija o erro abaixo.
pt[1]: Por favor, corrija os erros abaixo.

en: Please correct the error below. | Please correct the errors below.
pt[0]: Por favor, corrija o erro abaixo.
pt[1]: Por favor, corrija os erros abaixo.

en: Please enter a correct username and password. Note that both fields are case-sensitive.
pt: Por favor, entre com um usuário e senha corretos. Note que ambos os campos diferenciam maiúsculas e minúsculas.

en: Please enter a valid NIF or NIE.
pt: Por favor, informe um NIF ou FIE válido.

en: Please enter a valid NIF, NIE, or CIF.
pt: Por favor, informe um NIF, NIE OU CIF válido.

en: Please enter a valid bank account number in format XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.
pt: Por favor, informe um número de conta bancária válida no formato XXXX-XXXX-XX-XXXXXXXXXX.

en: Please enter valid %(self)s IDs. The value %(value)r is invalid. | Please enter valid %(self)s IDs. The values %(value)r are invalid.
pt[0]: Por favor, informe IDs válidos para %(self)s. O valor %(value)r é inválido.
pt[1]: Por favor, informe IDs válidos para %(self)s. Os valores %(value)r são inválidos.

en: Please enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pt: Por favor, informe sua nova senha duas vezes para que possamos verificar se você a digitou corretamente.

en: Please enter your old password, for security's sake, and then enter your new password twice so we can verify you typed it in correctly.
pt: Por favor, informe sua senha antiga, por segurança, e então informe sua nova senha duas vezes para que possamos verificar se você digitou corretamente.

en: Please go to the following page and choose a new password:
pt: Por favor, acesse a seguinte página e escolha uma nova senha:

en: Please log in again, because your session has expired.
pt: Por favor acesse novamente, pois sua sessão expirou.

en: Point
pt: Ponto

en: Polish
pt: Polonês

en: Poltar
pt: Poltár

en: Polygon
pt: Polígono

en: Pomerania
pt: Pomerânia

en: Portuguese
pt: Português

en: Post
pt: Publicar

en: Post your comment
pt: Publique seu comentário

en: Posted by %(user)s at %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s
pt: Enviado por %(user)s em %(date)s
    
    %(comment)s
    
    http://%(domain)s%(url)s

en: Povazska Bystrica
pt: Považská Bystrica

en: Prague
pt: Praga

en: Presov
pt: Prešov

en: Presov region
pt: Região de Prešov

en: Preview
pt: Visualizar

en: Preview your comment
pt: Visualizar seu comentário

en: Principality of Asturias
pt: Principado das Astúrias

en: Puchov
pt: Púchov

en: Really flag this comment?
pt: Realmente marcar este comentário?

en: Really make this comment public?
pt: Realmente tornar este comentário público?

en: Really remove this comment?
pt: Realmente remover este comentário?

en: Recent Actions
pt: Ações Recentes

en: Region of Murcia
pt: Região de Múrcia

en: Remove
pt: Remover

en: Remove a comment
pt: Remover um comentário

en: Remove selected comments
pt: Remover comentários selecionados

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, digits and @/./+/-/_ only.
pt: Obrigatório. 30 caracteres ou menos. Somente letras, dígitos e @/./+/-/_.

en: Required. 30 characters or fewer. Letters, numbers and @/./+/-/_ characters
pt: Obrigatório. 30 caracteres ou menos. Letras, números e os caracteres @/./+/-/_

en: Reset my password
pt: Reinicializar minha senha

en: Revuca
pt: Revúca

en: Rhineland-Palatinate
pt: Renânia-Palatinado

en: Rimavska Sobota
pt: Rimavská Sobota

en: Romanian
pt: Romeno

en: Roznava
pt: Rožňava

en: Run the selected action
pt: Executar ação selecionada

en: Russian
pt: Russo

en: Ruzomberok
pt: Ružomberok

en: Saarland
pt: Sarre

en: Sala
pt: Šaľa

en: Salzburg
pt: Salzburgo

en: Sat
pt: Sab

en: Saturday
pt: Sábado

en: Save
pt: Salvar

en: Save and add another
pt: Salvar e adicionar outro

en: Save and continue editing
pt: Salvar e continuar editando

en: Save as new
pt: Salvar como novo

en: Saxony
pt: Saxônia

en: Saxony-Anhalt
pt: Saxônia-Anhalt

en: Scotland
pt: Escócia

en: Search
pt: Pesquisar

en: Segovia
pt: Segóvia

en: Select %s
pt: Selecione %s

en: Select %s to change
pt: Selecione %s para modificar

en: Select a valid brazilian state. That state is not one of the available states.
pt: Selecione um estado brasileiro válido. O estado escolhido não é um dos estados disponíveis.

en: Select a valid choice. %(value)s is not one of the available choices.
pt: Faça uma escolha válida. %(value)s não está disponível.

en: Select a valid choice. %s is not one of the available choices.
pt: Faça uma escolha válida. %s não está disponível.

en: Select a valid choice. That choice is not one of the available choices.
pt: Faça uma escolha válida. Sua escolha não é uma das disponíveis.

en: Select all %(total_count)s %(module_name)s
pt: Selecionar todos %(total_count)s %(module_name)s

en: Sept.
pt: Set.

en: September
pt: Setembro

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Serbian Latin
pt: Sérvio Latino

en: Server Error <em>(500)</em>
pt: Erro no Servidor <em>(500)</em>

en: Server error
pt: Erro no servidor

en: Server error (500)
pt: Erro no servidor (500)

en: Seville
pt: Sevilhe

en: Shetland Islands
pt: Ilhas Shetland

en: Show all
pt: Mostrar tudo

en: Show object ID
pt: Mostar ID de objeto

en: Shows the content-type and unique ID for pages that represent a single object.
pt: Mostra o tipo de conteúdo e ID único para páginas que representam um objeto.

en: Silesia
pt: Silésia

en: Simplified Chinese
pt: Chinês Simplificado

en: Site administration
pt: Administração do Site

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Solothurn
pt: Soleura

en: Something's wrong with your database installation. Make sure the appropriate database tables have been created, and make sure the database is readable by the appropriate user.
pt: Alguma coisa está errada com a instalação do banco de dados. Certifique-se que as tabelas necessárias foram criadas e que o banco de dados pode ser acessado pelo usuário apropriado.

en: Soria
pt: Sória

en: South Bohemian Region
pt: Região de Boêmia do Sul

en: South Moravian Region
pt: Região de Morávia do Sul

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Spisska Nova Ves
pt: Spišská Nová Ves

en: St. Gallen
pt: São Galo

en: Stara Lubovna
pt: Stará Ľubovňa

en: Stockholm
pt: Estocolmo

en: String (up to %(max_length)s)
pt: String (até %(max_length)s)

en: Styria
pt: Estíria

en: Subcarpatia
pt: Subcarpácia

en: Successfully deleted %(count)d %(items)s.
pt: Removido %(count)d %(items)s com sucesso.

en: Sulawesi Barat
pt: Celebes Ocidental

en: Sulawesi Selatan
pt: Celebes do Sul

en: Sulawesi Tengah
pt: Celebes Central

en: Sulawesi Tenggara
pt: Celebes do Sudeste

en: Sulawesi Utara
pt: Celebes do Norte

en: Sumatera Barat
pt: Sumatra Ocidental

en: Sumatera Selatan
pt: Sumatra do Sul

en: Sumatera Utara
pt: Sumatra do Norte

en: Sun
pt: Dom

en: Sunday
pt: Domingo

en: Surabaya
pt: Surubaia

en: Svidnik
pt: Svidník

en: Swedish
pt: Sueco

en: Swietokrzyskie
pt: Santa Cruz

en: TIME_FORMAT
pt: H:i

en: Tamil
pt: Tâmil

en: Text
pt: Texto

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thank you for your comment
pt: Obrigado pelo seu comentário

en: Thanks for approving
pt: Obrigado pela aprovação

en: Thanks for commenting
pt: Obrigado por comentar

en: Thanks for flagging
pt: Obrigado pela marcação

en: Thanks for removing
pt: Obrigado pela remoção

en: Thanks for spending some quality time with the Web site today.
pt: Obrigado por visitar nosso Web site hoje.

en: Thanks for taking the time to improve the quality of discussion on our site
pt: Obrigado por dedicar tempo para melhorar a qualidade de discussão de nosso site.

en: Thanks for using our site!
pt: Obrigado por usar nosso site!

en: That e-mail address doesn't have an associated user account. Are you sure you've registered?
pt: Este endereço de e-mail não está associado com uma conta de usuário. Você tem certeza que está registrado?

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully.
pt: %(name)s "%(obj)s": adicionado com sucesso.

en: The %(name)s "%(obj)s" was added successfully. You may edit it again below.
pt: %(name)s "%(obj)s": adicionado com sucesso. Você pode editar novamente abaixo.

en: The %(name)s "%(obj)s" was changed successfully.
pt: %(name)s "%(obj)s": modificado com sucesso.

en: The %(name)s "%(obj)s" was deleted successfully.
pt: %(name)s "%(obj)s": excluído com sucesso.

en: The %(site_name)s team
pt: Equipe %(site_name)s

en: The %(verbose_name)s was created successfully.
pt: %(verbose_name)s: criado com sucesso.

en: The %(verbose_name)s was deleted.
pt: %(verbose_name)s: excluído.

en: The %(verbose_name)s was updated successfully.
pt: %(verbose_name)s: atualizado com sucesso.

en: The Chilean RUT is not valid.
pt: O RUT chileno não é válido.

en: The Icelandic identification number is not valid.
pt: O número de identificação islandês não é válido.

en: The inline foreign key did not match the parent instance primary key.
pt: A chave estrangeira no inline não coincide com a chave primária na instância pai.

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a new password reset.
pt: O link para a recuperação de senha era inválido, possivelmente porque jã foi utilizado. Por favor, solicite uma nova recuperação de senha.

en: The submitted file is empty.
pt: O arquivo enviado está vazio.

en: The two password fields didn't match.
pt: Os dois campos de senha não combinam.

en: There's been an error. It's been reported to the site administrators via e-mail and should be fixed shortly. Thanks for your patience.
pt: Houve um erro. Este foi reportado aos administradores do site através do e-mail e deve ser corrigido em breve. Obrigado pela compreensão.

en: This URL appears to be a broken link.
pt: A URL %s aparenta ser um link quebrado.

en: This account is inactive.
pt: Esta conta está inativa.

en: This can be either an absolute path (as above) or a full URL starting with 'http://'.
pt: Pode ser um caminho absoluto (como acima) ou uma URL completa, começando com 'http://'.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the email is read-only.
pt: Este comentário foi feito por um usuário autenticado e portanto seu e-mail é apenas para leitura.

en: This comment was posted by an authenticated user and thus the name is read-only.
pt: Este comentário foi feito por um usuário autenticado e portanto seu nome é apenas para leitura.

en: This field cannot be blank.
pt: Este campo não pode estar em branco.

en: This field cannot be null.
pt: Este campo não pode ser nulo.

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: This field requires 11 digits.
pt: Este campo requer 11 dígitos.

en: This field requires 7 or 8 digits.
pt: Este campo requer 7 ou 8 dígitos.

en: This field requires 8 digits.
pt: Este campo requer 8 dígitos.

en: This field requires at least 14 digits
pt: Este campo requer ao menos 14 dígitos

en: This field requires at most 11 digits or 14 characters.
pt: Este campo requer no máximo 11 dígitos ou 14 caracteres.

en: This field requires only numbers.
pt: Este campo requer somente números.

en: This month
pt: Este mês

en: This object doesn't have a change history. It probably wasn't added via this admin site.
pt: Este objeto não tem um histórico de alterações. Ele provavelmente não foi adicionado por este site de administração.

en: This should be an absolute path, excluding the domain name. Example: '/events/search/'.
pt: Isso deve ser um caminho absoluto, excluindo o nome de domínio. Exemplo: '/eventos/busca/'.

en: This value may contain only letters, numbers and @/./+/-/_ characters.
pt: Este valor deve conter apenas letras, números e os caracteres @/./+/-/_.

en: This value must be a decimal number.
pt: Este valor deve ser um número decimal.

en: This value must be a float.
pt: Este valor deve ser um ponto flutuante.

en: This value must be an integer.
pt: Este valor deve ser um inteiro.

en: This value must be either None, True or False.
pt: Este valor deve ser None, True ou False.

en: This value must be either True or False.
pt: Este valor deve ser True ou False.

en: This value must contain only letters, numbers, underscores, dashes or slashes.
pt: Este valor deve conter apenas letras, números, sublinhados (_), travessões ou barras (/).

en: This year
pt: Este ano

en: Thu
pt: Qui

en: Thurgau
pt: Turgóvia

en: Thuringia
pt: Turíngia

en: Thursday
pt: Quinta-feira

en: Ticino
pt: Tessino

en: Time
pt: Hora

en: Time:
pt: Hora:

en: Today
pt: Hoje

en: Tokyo
pt: Tóquio

en: Topolcany
pt: Topoľčany

en: Traditional Chinese
pt: Chinês Tradicional

en: Trebisov
pt: Trebišov

en: Trencin
pt: Trenčín

en: Trencin region
pt: Região de Trenčín

en: Trnava region
pt: Região de Trnava

en: Tue
pt: Ter

en: Tuesday
pt: Terça-feira

en: Turcianske Teplice
pt: Turčianske Teplice

en: Turkish
pt: Turco

en: Tvrdosin
pt: Tvrdošín

en: Tyrol
pt: Tirol

en: U.S. state (two uppercase letters)
pt: Estado dos E.U.A. (duas letras maiúsculas)

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Uncheck this box to make the comment effectively disappear from the site.
pt: Desmarque esta caixa para fazer o comentário desaparecer efetivamente deste site.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown content
pt: Conteúdo desconhecido

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
pt: Envie uma imagem válida. O arquivo enviado não é uma imagem ou está corrompido.

en: Upper Austria
pt: Alta Áustria

en: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' or use the <a href="password/">change password form</a>.
pt: Use '[algo]$[salt]$[hexdigest]' ou <a href="password/"> Altere a senha</a>.

en: User
pt: Usuário

en: Username
pt: Usuário

en: Username:
pt: Usuário:

en: Usernames cannot contain the '@' character.
pt: Nomes de usuário não podem conter o caractere '@'.

en: Usti Region
pt: Região de Ústí

en: Valencia
pt: Valência

en: Valencian Community
pt: Comunidade Valenciana

en: Value %r is not a valid choice.
pt: O valor %r não é uma escolha válida.

en: Velky Krtis
pt: Veľký Krtíš

en: Vienna
pt: Viena

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: View on site
pt: Ver no site

en: Vranov nad Toplou
pt: Vranov nad Topľou

en: Vysocina Region
pt: Região de Vysocina

en: Wales
pt: País de Gales

en: Warmia-Masuria
pt: Vármia-Masúria

en: Watch your mouth! The word %s is not allowed here. | Watch your mouth! The words %s are not allowed here.
pt[0]: Olha sua boca! A palavra %s não é permitida aqui.
pt[1]: Olha sua boca! As palavras %s não são permitidas aqui.

en: We apologize, but your form has expired. Please continue filling out the form from this page.
pt: Desculpe, mas seu formulário expirou. Por favor, continue preenchendo o formulário desta página.

en: We're sorry, but the requested page could not be found.
pt: Desculpe, mas a página requisitada não pode ser encontrada.

en: We've e-mailed you instructions for setting your password to the e-mail address you submitted. You should be receiving it shortly.
pt: Enviamos as instruções de como definir sua nova senha para o e-mail que você informou. Você deverá recebê-las em breve.

en: Wed
pt: Qua

en: Wednesday
pt: Quarta-feira

en: Welcome,
pt: Bem vindo,

en: Welsh
pt: Galês

en: West Midlands
pt: Midlands Ocidental

en: West Pomerania
pt: Pomerânia Ocidental

en: West Sussex
pt: Sussex Oriental

en: Western Cape
pt: Cabo Ocidental

en: Western Isles
pt: Ilhas Ocidentais

en: Wicklow
pt: Condado

en: Wrong checksum for the National Business Register Number (REGON).
pt: O Número Nacional de Registro de Negócios (REGON) é incorreto.

en: Wrong checksum for the National Identification Number.
pt: Número de Identificação Nacional incorreto.

en: Wrong checksum for the Tax Number (NIP).
pt: O Número de Identificação Tributária (NIP) é incorreto.

en: XML text
pt: Texto XML

en: YEAR_MONTH_FORMAT
pt: F \de Y

en: Yes
pt: Sim

en: Yes, I'm sure
pt: Sim, tenho certeza

en: You don't have permission to edit anything.
pt: Você não tem permissão para edição.

en: You may add another %s below.
pt: Você pode adicionar outro %s abaixo.

en: You may edit it again below.
pt: Você pode editar novamente abaixo.

en: You're receiving this e-mail because you requested a password reset
pt: Você está recebendo este e-mail porque pediu uma nova senha

en: Your Web browser doesn't appear to have cookies enabled. Cookies are required for logging in.
pt: Seu navegador Web não parece estar com os cookies habilitados. Cookies são requeridos para acessar.

en: Your e-mail address is not your username. Try '%s' instead.
pt: Seu endereço de e-mail não é seu nome de usuário. Tente usar '%s'

en: Your old password was entered incorrectly. Please enter it again.
pt: A senha antiga foi digitada incorretamente. Por favor, informe a senha novamente.

en: Your password has been set.  You may go ahead and log in now.
pt: Sua senha foi definida. Você pode prosseguir e se autenticar agora.

en: Your password was changed.
pt: Sua senha foi alterada.

en: Your username, in case you've forgotten:
pt: Seu nome de usuário, caso tenha esquecido:

en: Zaragoza
pt: Saragoça

en: Zarnovica
pt: Žarnovica

en: Zeeland
pt: Zelândia

en: Ziar nad Hronom
pt: Žiar nad Hronom

en: Zilina
pt: Žilina

en: Zilina region
pt: Região de Žilina

en: Zlate Moravce
pt: Zlaté Moravce

en: Zlin Region
pt: Região de Zlín

en: Zuid-Holland
pt: Holanda do Sul

en: Zurich
pt: Zurique

en: action flag
pt: flag de ação

en: action time
pt: hora da ação

en: active
pt: ativo

en: all %s
pt: todos %s

en: and
pt: e

en: approved | approved
pt[0]: aprovado
pt[1]: aprovados

en: apr
pt: abr

en: aug
pt: ago

en: change message
pt: modificar mensagem

en: codename
pt: apelido

en: comment
pt: comentário

en: comment flag
pt: marca de comentário

en: comment flags
pt: marcas de comentários

en: comments
pt: comentários

en: content
pt: conteúdo

en: content type
pt: tipo de conteúdo

en: content types
pt: tipos de conteúdo

en: date
pt: data

en: date joined
pt: data de registro

en: date/time submitted
pt: data/hora de envio

en: day | days
pt[0]: dia
pt[1]: dias

en: dec
pt: dez

en: display name
pt: nome para exibição

en: domain name
pt: nome do domínio

en: e-mail address
pt: endereço de e-mail

en: eight
pt: oito

en: enable comments
pt: habilitar comentários

en: expire date
pt: data de expiração

en: feb
pt: fev

en: filter:
pt: filtro:

en: first name
pt: primeiro nome

en: five
pt: cinco

en: flag
pt: marcar

en: flagged | flagged
pt[0]: marcado
pt[1]: marcados

en: flat page
pt: página plana

en: flat pages
pt: páginas planas

en: for your user account at %(site_name)s
pt: para sua conta em %(site_name)s

en: four
pt: quatro

en: group
pt: grupo

en: groups
pt: grupos

en: hour | hours
pt[0]: hora
pt[1]: horas

en: is public
pt: é público

en: is removed
pt: foi removido

en: last login
pt: último login

en: last name
pt: último nome

en: lazy message
pt: mensagem lazy

en: log entries
pt: entradas de log

en: log entry
pt: entrada de log

en: may
pt: mai

en: message
pt: mensagem

en: midnight
pt: meia noite

en: minute | minutes
pt[0]: minuto
pt[1]: minutos

en: minutes
pt: minutos

en: month | months
pt[0]: mês
pt[1]: meses

en: name
pt: nome

en: nd
pt: º

en: nine
pt: nove

en: noon
pt: meio dia

en: number of %s
pt: número de %s

en: object ID
pt: id do objeto

en: object id
pt: id do objeto

en: object repr
pt: repr do objeto

en: oct
pt: out

en: of %(count)d selected | of %(count)d selected
pt[0]: de %(count)d selecionado
pt[1]: de %(count)d selecionados

en: one
pt: um

en: or
pt: ou

en: or make changes
pt: ou faça modificações

en: password
pt: senha

en: permission
pt: permissão

en: permissions
pt: permissões

en: python model class name
pt: nome da classe model em python

en: rd
pt: º

en: redirect
pt: redirecionar

en: redirect from
pt: redirecionar de

en: redirect to
pt: redirecionar para

en: redirects
pt: redirecionamentos

en: registration required
pt: registro obrigatório

en: related `%(app_label)s.%(object_name)s` objects
pt: objetos `%(app_label)s.%(object_name)s` relacionados

en: removed | removed
pt[0]: removido
pt[1]: removidos

en: sep
pt: set

en: session
pt: sessão

en: session data
pt: dados da sessão

en: session key
pt: chave da sessão

en: sessions
pt: sessões

en: seven
pt: sete

en: six
pt: seis

en: st
pt: º

en: staff status
pt: membro da equipe

en: superuser status
pt: status de superusuário

en: template name
pt: nome do modelo

en: th
pt: º

en: the related `%(app_label)s.%(data_type)s` object
pt: o objeto `%(app_label)s.%(data_type)s` relacionado

en: three
pt: três

en: title
pt: título

en: today
pt: hoje

en: tomorrow
pt: amanhã

en: two
pt: dois

en: user
pt: usuário

en: user permissions
pt: permissões do usuário

en: user's URL
pt: URL do usuário

en: user's email address
pt: endereço de e-mail do usuário

en: user's name
pt: nome do usuário

en: username
pt: usuário

en: users
pt: usuários

en: week | weeks
pt[0]: semana
pt[1]: semanas

en: year | years
pt[0]: ano
pt[1]: anos

en: yes,no,maybe
pt: sim,não,talvez

en: yesterday
pt: ontem
